Choroby pęcherza moczowego Choroby pęcherza moczowego bywają przyczyną wielu różnych dolegliwości. Nie można bagatelizować problemów związanych z oddawaniem moczu, należy
niezwłocznie poszukać porady lekarskiej, po to aby umożliwić sobie szybkie
i odpowiednie leczenie. Przedstawione w poradniku informacje o objawach,
metodach badania pęcherza i sposobach leczenia pozwolą na świadome i
pozbawione niepotrzebnych stresów korzystanie z możliwości współczesnej
medycyny. Inne schorzenia - Przetoki moczowe - Niekiedy może dojść do powstania nieprawidłowego połączenia pomiędzy pęcherzem moczowym a innym narządem miednicy, szczególnie z dolnym odcinkiem jelita i pochwą. Połączenia te nazywamy przetokami moczowymi; mogą one powodować wyciek moczu i nawracające infekcje układu moczowego.
- Przetoka pęcherzowo-pochwowa może prowadzić do wycieku moczu przez pochwę. Jeśli jest obecna przetoka pęcherzowo-jelitowa, przez cewkę moczową może wydostawać się gaz i stolec.
- Najpowszechniejszą przyczyną przetok pęcherzowo-pochwowych jest uszkodzenie pęcherza moczowego lub moczowodów podczas zabiegu wykonywanego w rejonie miednicy. Przetoki pęcherzowo-jelitowe są najczęściej spowodowane uchyłkowatością jelita, rakiem okrężnicy, chorobą Crohna lub nowotworem pęcherza moczowego.
- Aby wykazać obecność przetoki pęcherzowo-jelitowej, wykonuje się wiele badań. Należy do nich cystoskopia, cystografia, sigmoidoskopia i wlew cieniujący z barytu.
- Jeśli podejrzewa się obecność przetoki pęcherzowo-pochwowej, wykonuje się badanie, które polega na wprowadzeniu do pochwy trzech tamponów i podaniu specjalnego barwnika przez cewnik moczowy do pęcherza moczowego. Tampony następnie usuwa się z pochwy.
- Jeśli środkowy i najbardziej wewnętrzny tampon jest zabarwiony przez barwnik, stwierdzamy obecność przetoki pęcherzowo-pochwowej. Niezbędne może być przeprowadzenie innych badań, takich jak RTG, aby upewnić się, że nie występują inne uszkodzenia
|