Choroby oczu Wzrok może być uznawany za najważniejszy ze zmysłów. Badanie oczu może ujawnić nie tylko zaburzenia miejscowe, takie jak zaćma lub jaskra, ale także dostarczyć informacji na temat schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi czy cukrzyca. Jaskra ostra - Jaskra jest schorzeniem, które wpływa na ostrość wzroku. Ciśnienie śródgałkowe wzrasta i niszczy nerw wzrokowy, którym wysyłane są impulsy do mózgu. W przypadku ostrego ataku jaskry dzieje się to w ciągu kilku godzin.
- Na ostre ataki jaskry narażone są głównie osoby w starszym wieku będące dalekowidzami. Ciśnienie w oczach wrasta gwałtownie, ponieważ ciecz wodnista produkowana za tęczówką przemieszcza ją do przodu. Powoduje to zahamowanie odpływu cieczy wodnistej poza oko.
- Oko staje się zaczerwienione i bardzo bolesne, a ty możesz mieć mdłości. We wczesnym okresie choroby możesz widzieć mgliste, tęczowe koła wokół źródeł światła. Widzenie staje się zamglone, ponieważ podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe powoduje obrzęk rogówki.
- Aby obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, a tym samym doprowadzić do ustąpienia dolegliwości okulistycznych, konieczne jest pilne leczenie szpitalne. Po podaniu kropli znieczulających na oko nakłada się soczewkę nagałkową ogniskującą promienie laserowe. Laserem wykonuje się mały otwór w tęczówce, który umożliwia krążenie cieczy wodnistej w oku.
- Leczenie wyłącznie laserem powoduje wyleczenie większości pacjentów z jaskrą ostrą. Jednak co roku okulista powinien kontrolować ciśnienie śródgałkowe, ponieważ może ono ponownie wzrosnąć.
|