Nowotwory narządów rodnych Choroba nowotworowa często przeraża, alienuje i powoduje wiele cierpień fizycznych i psychicznych. W niniejszej publikacji opisano problemy dotyczące chorób nowotworowych narządów rodnych u kobiet, aby pomóc w pokonywaniu napotykanych trudności wynikających z przebiegu choroby. Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Elektrokonizacja, konizacja chirurgiczna i proste usunięcie macicy - Jeżeli nowotwór szyjki macicy jest w bardzo wczesnym stopniu zaawansowania, leczenie polega na usunięciu tylko dolnej części szyjki. Taki zabieg wykonuje się, stosując prąd elektryczny (lub diatermię), i nazywa się go elektrokonizacją, lub przy użyciu lasera lub noża chirurgicznego, a wówczas określa się go mianem konizacji chirurgicznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
- Po zabiegu występują upławy i poplamianie, które utrzymują się przez kilka tygodni. Już po jednym dniu po zabiegu powraca dobre samopoczucie, jednak do pełnego wygojenia szyjki macicy potrzeba czasu. Przez 4 tygodnie nie należy stosować tamponów ani współżyć płciowo. W przypadku obfitych krwawień i upławów trzeba się skontaktować z lekarzem.
- Niekiedy kobietom doradza się zabieg usunięcia macicy. Zabieg usunięcia trzonu macicy z szyjką macicy — tak zwanego prostego wycięcia macicy — wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jednak tego typu leczenie rzadko stosuje się we wczesnym raku szyjki macicy.
- Podczas zabiegu prostego usunięcia macicy do pęcherza moczowego przez cewkę moczową wprowadza się plastikową rurkę odprowadzającą mocz, natomiast inną rurkę wprowadza się do jamy brzusznej w celu odprowadzania nagromadzonej krwi. Obie rurki utrzymuje się przez 1–2 dni.
|