Choroby oczu Wzrok może być uznawany za najważniejszy ze zmysłów. Badanie oczu może ujawnić nie tylko zaburzenia miejscowe, takie jak zaćma lub jaskra, ale także dostarczyć informacji na temat schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak podwyższone ci¶nienie tętnicze krwi czy cukrzyca. Operacja zaćmy - Podczas jakiegokolwiek rodzaju chirurgii oka nie usuwa się gałki ocznej z jej zagłębienia. Wykonuje się jedynie małe nacięcie na szczycie lub na brzegu gałki blisko tęczówki.
- Do cięcia używa się narzędzia zwanego zgłębnikiem. W torebce soczewki, która pokrywa przód zmętniałej soczewki, wykonuje się otwór i wprowadza się do niego sondę. Sond± t± rozdrabnia się soczewkę na bardzo małe kawałki, które następnie s± wysysane zgłębnikiem z gałki ocznej. Pozostało¶ci przejrzystej torebki soczewki, która od zewn±trz pokrywa zmętniał± soczewkę, pozostaj± na miejscu.
- Do zast±pienia zmętniałej soczewki używa się soczewki plastikowej. Zostaje ona zgięta na połowę i włożona poprzez nacięcie z przodu oka do torebki soczewki. Już wewn±trz torebki soczewka plastikowa rozwija się do swojego normalnego kształtu.
- Małe nacięcie pozostawia się zwykle bez zaopatrywania szwami. Jeżeli potrzebne s± szwy, mog± być one usunięte ambulatoryjnie.
- Po operacji na oko zakłada się opatrunek lub ochronn± osłonkę. Zwykle już tego samego dnia możesz udać się do domu, ale konieczna jest kontrola po 24 godzinach po zabiegu.
|