Zakażenia układu moczowo-płciowego Wielu ludzi odczuwa niepokój przez wizytą w Poradni zajmującej się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Najczęściej czują się zawstydzeni i zmartwieni. W konsekwencji mogą mieć trudności z zapamiętaniem wszystkich przekazanych im informacji. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest, by pacjent rozumiał podłoże zakażenia, w jaki sposób zaraził się daną chorobą. Diagnostyka - U mężczyzn z cewki moczowej pobiera się wymaz. Zabieg ten może spowodować niewielki dyskomfort. Możesz poczuć lekkie pieczenie podczas najbliższego oddawania moczu.
- U kobiet wymaz pobiera się z pochwy oraz z szyjki macicy. Zabieg wykonuje się przy użyciu wziernika, aby utrzymać rozchylone ściany pochwy w trakcie pobierania wymazu. Niektóre kobiety odczuwają po tym zabiegu skurcze zbliżone do dolegliwości występujących w trakcie krwawienia miesięcznego, ale trwają one krótko. Ponadto wymaz pobiera się również z cewki moczowej. Zabieg ten może spowodować niewielki dyskomfort. Możesz odczuć lekkie pieczenie podczas najbliższego oddawania moczu.
- Zostaniesz proszony(-a) o oddanie moczu do badania, więc nie powinieneś (powinnaś) oddawać moczu przez co najmniej 4 godziny przed wizytą.
- Wymazy można pobrać także z gardła i odbytu.
- Zazwyczaj pobrana zostanie od Ciebie krew do badania.
- Istnieje możliwość obejrzenia niektórych próbek pod mikroskopem od razu w poradni, co umożliwia natychmiastowe postawienie diagnozy. Często jednak próbki wysyłane są do laboratorium i na wyniki oczekuje się 3-5 dni.
- Większość poradni oferuje wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem HIV i/lub HBV (wirusowego zapalenia wątroby typu B, hepatitis B infection). Wykonują także badania w kierunku kiły.
|