Choroby pęcherza moczowego Choroby pęcherza moczowego bywają przyczyną wielu różnych dolegliwości. Nie można bagatelizować problemów związanych z oddawaniem moczu, należy
niezwłocznie poszukać porady lekarskiej, po to aby umożliwić sobie szybkie
i odpowiednie leczenie. Przedstawione w poradniku informacje o objawach,
metodach badania pęcherza i sposobach leczenia pozwolą na świadome i
pozbawione niepotrzebnych stresów korzystanie z możliwości współczesnej
medycyny. Dolny odcinek układu pokarmowego - Pęcherz moczowy przypomina balon, którego ściany są zbudowane z błony mięśniowej. Pełni on funkcję zbiornika moczu i w normalnych warunkach jest szczelnie zamknięty pierścieniem mięśniowym, zwanym zwieraczem cewki moczowej.
- Pęcherz moczowy stopniowo wypełnia się przez 3-4 godzin i kiedy jest pełen, uświadamiasz sobie o potrzebie oddania moczu. Podczas mikcji mocz wypływa na zewnątrz przez cewkę moczową. Proces ten obejmuje skurcz mięśniówki pęcherza moczowego oraz rozkurcz mięśni cewki moczowej.
- Cewka moczowa u mężczyzn jest znacznie dłuższa niż u kobiet, a zwieracz, który utrzymuje pęcherz w stanie zamknięcia, jest o wiele silniejszy. W wyniku tego nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet, a trudności z opróżnianiem pęcherza u mężczyzn.
- Pęcherz moczowy wspomagają mięśnie dna miednicy, które mogą ulec osłabieniu podczas ciąży, po porodzie lub w wyniku starzenia się. Uważa się, że może to być częściowo spowodowane zmianami hormonalnymi.
- U większości kobiet objawy pojawiające się podczas ciąży znikają po urodzeniu dziecka. Struktury podpierające pęcherz moczowy mogą być jednak u części kobiet trwale uszkodzone.
|