Zabiegi urologiczne Na przełomie XX i XXI wieku coraz więcej pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym wymagające interwencji chirurgicznych. Książka rozwiewa wątpliwości dotyczące podstawowych operacji wykonywanych w przeroście gruczołu krokowego, kamicy nerkowej, chorobach pęcherza moczowego i męskich narządów płciowych oraz zabiegów onkologicznych. Przezcewkowe usunięcie kamieni z pęcherza moczowego - Jeśli regularnie tracisz zbyt wiele płynów lub nie przyjmujesz ich w wystarczającej ilości, może dojść do odwodnienia organizmu. Mocz staje się zbyt zagęszczony, co może doprowadzić do wytrącania się kryształów wapnia i powstania kamieni w pęcherzu moczowym. Niektórzy ludzie mają wrodzoną skłonność do kamicy.
- Kamienie z pęcherza moczowego są zazwyczaj usuwane za pomocą wziernika, zwanego cystoskopem. Mogą one być usuwane w całości lub po rozkruszeniu na mniejsze fragmenty.
- Zabieg ten jest najczęściej przeprowadzany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i trwa 20-30 minut.
- Podczas operacji przez cewkę moczową do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik. Cewnik ten zostanie usunięty po około 12–24 godzinach. Bezpośrednio po zabiegu możesz odczuwać pewien dyskomfort w trakcie oddawania moczu, ale powinien on ustąpić po jednym lub dwóch dniach.
- Prawdopodobnie będziesz musiał zgłosić się do szpitala raz lub dwa razy w celu wykonania zdjęć rentgenowskich, aby sprawdzić, czy wszystkie fragmenty kamienia zostały usunięte i czy nie utworzyły się nowe kamienie.
- Jeśli kamień ma bardzo duże rozmiary lub współistnieje z innym schorzeniem, takim jak przerost gruczołu krokowego, konieczne może się okazać jego operacyjne usunięcie poprzez nacięcie przebiegające w podbrzuszu.
|