Choroby układu kostno-stawowego Celem tej publikacji jest pomoc chorym w przygotowaniu się do pierwszej wizyty u specjalisty reumatologa oraz w zrozumieniu leczenia, któremu być może zostaną poddani. Reumatolodzy wraz z fizjoterapeutami, specjalistami terapii zajęciowej i innymi pracownikami opieki zdrowotnej tworzą zespół zajmujący się leczeniem różnych schorzeń, począwszy od urazów powstałych przy uprawianiu sportu aż do osteoporozy i zapalenia stawów. Terapia zajęciowa - Terapeuta zajęciowy pokaże Ci, jak ochraniać swoje stawy oraz nauczy Cię, jak żyć ze zniszczonymi stawami, aby nie doprowadzać do dalszego pogarszania ich stanu.
- Terapeuta zajęciowy potrafi także ocenić, w jakim zakresie możesz poruszać osłabionymi lub zniszczonymi stawami.
- Terapeuta zajęciowy może Ci pokazać i dostarczyć prosty sprzęt pomocny w kuchni. Możesz otrzymać na przykład specjalny otwieracz do puszek lub przyrządy ułatwiające trzymanie noża i widelca. Dzięki innym przyrządom możesz podnosić przedmioty nie schylając się.
- Terapeuta zajęciowy powie Ci, co możesz zmienić w swoim domu (np. zamontować poręcz ułatwiającą wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej lub zakupić wyższe krzesła).
- Terapeuta zajęciowy może przepisać Ci szyny na ręce i nadgarstki. "Czynnościowe" szyny chronią Twoje ręce podczas codziennej aktywności. Rozkładają ciśnienie równomiernie nad uszkodzonym stawem, zapobiegając dalszemu niszczeniu. W nocy nosi się szyny "spoczynkowe", które zapobiegają powstawaniu zniekształceń rąk w trakcie odpoczynku.
|