Choroby gruczołu krokowego Każdy mężczyzna po osiągnięciu wieku średniego może się spodziewać, że dotkną go problemy związane z gruczołem krokowym. Jednakże wiedza mężczyzn o prostacie oraz o schorzeniach jej dotyczących jest często szczątkowa.
Niniejsza publikacja ma pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologii gruczołu krokowego i chorób z nim związanych. Hormonalna kontrola raka gruczołu krokowego: farmakoterapia i leczenie chirurgiczne - Jeżeli doszło do przerzutów raka prostaty, należy pozbawić komórki raka męskich hormonów (androgenów), które są niezbędne do ich wzrostu, co może przerwać na pewien czas progresję choroby.
- W normalnych warunkach podwzgórze, znajdujące się w mózgu, pobudza jądra do uwalniania męskiego hormonu - testosteronu. Dzieje się tak, gdy hormon luliberyna (LHRH, luteinizing hormone releasing hormone) wydzielany przez podwzgórze stymuluje przysadkę mózgowa do produkcji innego hormonu lutropiny (LH, luteinizing hormone), który pobudza jądra do uwalniania testosteronu.
- Jeżeli działanie LHRH jest zablokowane, to LH nie jest wytwarzany, a jądra nie uwalniają testosteronu. Można to osiągnąć przez podskórne wstrzyknięcie w okolicę brzucha (1 raz na miesiąc lub 1 raz na 3 miesiące) tak zwanych analogów LHRH.
- Wytwarzanie testosteronu można również zmniejszyć przez chirurgiczne usunięcie jąder. Jest to zabieg o trwałych skutkach, określany jako orchidektomia.
- Leczenie analogami LHRH lub orchidektomia powoduje, że większość pacjentów utraci popęd płciowy oraz zdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu (staną się impotentami). Mogą oni również odczuwać uderzenia ciepła, którym można czasami zapobiegać przez podawanie małych dawek octanu cyproteronu.
|