Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby układu kostno-stawowego

John D Isaacs; Tłumaczenie: Joanna Gluck
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby układu kostno-stawowego
Protetykwstecz
Choroby układu kostno-stawowego
Staw kolanowy
dalejStaw ramienny
  • Ból stawu kolanowego może być wywołany jego zapaleniem lub zniszczeniem chrząstki lub więzadeł znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz stawu. Każdy rodzaj zapalenia niszczy staw, uszkodzenie może być jednak także następstwem urazu, szczególnie przy skręcaniu kolana. Czasami występuje zapalenie znajdującego się z przodu kolana zbiornika z płynem, zwanego kaletką przedrzepkową. Stan taki określa się jako "kolano gospodyni domowej". Ból kolana może być również wywołany zapaleniem kręgosłupa lub biodra. Jest to tzw. ból odniesiony.
  • Określenie okoliczności poprzedzających pojawienie się bólu, jego charakteru i dokładnej lokalizacji pomaga lekarzowi w ustaleniu wywołującej go przyczyny. Badanie kolana polega nie tylko na wykonywaniu ruchów zginania i prostowania, ale także ruchów obciążających ścięgna i więzadła. Być może lekarz zbada także plecy i biodra.
  • Czasami konieczne jest usunięcie płynu z kolana oraz podanie do stawu kortykosteroidu i leku miejscowo znieczulającego. Kortykosteroid zmniejsza zapalenie, a lek miejscowo znieczulający szybko łagodzi ból.
  • Przez dzień po wykonaniu wkłucia należy unikać obciążania stawu. Wtedy też, zanim nastąpi poprawa, może nieznacznie nasilić się uczucie dyskomfortu. Jednak jeżeli ból kolana będzie bardzo intensywny, a zwłaszcza jeżeli dojdzie do obrzęku i zwiększenia ciepłoty okolicy kolana, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.
  • Ważne jest, aby wraz ze zmniejszaniem się bólu rozpocząć wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych. Porady w tym zakresie może Ci udzielić fizjoterapeuta.

ProtetykwsteczSpis treścidalejStaw ramienny

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl