Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby układu kostno-stawowego

John D Isaacs; Tłumaczenie: Joanna Gluck
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby układu kostno-stawowego
Zespół bólu wielomięśniowegowstecz
Choroby układu kostno-stawowego
Fibromyalgia (gościec mięśniowo-włóknisty)
  • Fibromyalgia, określana czasem jako fibrositis, to częste schorzenie, występujące zwłaszcza u kobiet w średnim wieku. Charakteryzuje się występowaniem bólów mięśni i stawów, którym może towarzyszyć silne zmęczenie, a czasami depresja. Pojawiają się również problemy ze snem, powodujące rano po wstaniu z łóżka uczucie wyczerpania. Przyczyna fibromyalgii nie jest znana, nie jest to jednak choroba zagrażająca życiu. Fibromyalgia jest schorzeniem rzeczywistym, a nie urojeniem chorego.
  • Rozpoznanie może być trudne, ponieważ ta choroba nie ma cech charakterystycznych. Wyniki wszystkich badań krwi są prawidłowe. Szczególnie wrażliwe mogą być niektóre miejsca ciała, określane jako "punkty spustowe".
  • Udowodniono, że problemy ze snem rozpoczynają błędne koło, powodując nasilenie bólu, przez co znowu pogarsza się sen, i tak dalej. Lekarz przepisze Ci być może lek przeciwdepresyjny w małej dawce do stosowania przed snem. Lek ten przyjmuje się nie z powodu jego właściwości przeciwdepresyjnych, ale ze względu na korzystny wpływ na zaburzenia snu, dzięki czemu Twoje problemy zmniejszają się.
  • Po osiągnięciu poprawy snu, otrzymasz zestaw ćwiczeń fizycznych o stopniowo zwiększającym się stopniu trudności, przywracających Twoim mięśniom napięcie i siłę.
  • Dzięki ćwiczeniom fizycznym i poprawie snu objawy fibromyalgii powinny ustąpić w ciągu kilku miesięcy, choć niekiedy trwa to dłużej. Możesz mieć wrażenie, że ćwiczenia fizyczne nasilają Twoje objawy, zwłaszcza po rozpoczęciu leczenia. Jest to typowe, ćwiczenia można kontynuować bez obaw.

Zespół bólu wielomięśniowegowsteczSpis treści

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl