Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby gruczołu krokowego

Roger S Kirby; Tłumaczenie: Piotr Cieśliński
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby gruczołu krokowego
Biopsja gruczołu krokowegowstecz
Choroby gruczołu krokowego
Badania wykonywane w przypadku raka gruczołu krokowego
dalejProstatektomia radykalna
  • Czasami lekarz wykrywa raka gruczołu krokowego w trakcie badania prostaty palcem przez odbytnicę (badanie per rectum).
  • Stężenie swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) jest u mężczyzn z rakiem prostaty zwykle znacznie powyżej normy. Stężenie trochę wyższe od normy jest często spowodowane łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Im wyższe stężenie PSA, tym większe ryzyko raka prostaty.
  • Badanie ultrasonograficzne może być wykorzystane w celu zdiagnozowania rozmiarów raka gruczołu krokowego. Do odbytnicy wprowadza się sondę grubości palca, która wysyła niesłyszalne dla ucha fale dźwiękowe w kierunku gruczołu, tworząc jego obraz na monitorze komputera.
  • Prześwietlenia promieniami Roentgena i inne techniki obrazowania mogą być wykorzystywane w celu sprawdzenia rozprzestrzeniania się nowotworu. Badanie kości ukazuje obszary nieprawidłowego przepływu krwi przez kości, co może być spowodowane przerzutową zmianą nowotworową z gruczołu krokowego. Badanie obrazowe przeprowadza się po kilku godzinach od podania zastrzyku w ramię.
  • Podczas rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej wykonuje się kilka zdjęć w różnych płaszczyznach ciała. To badanie dostarcza dokładnych obrazów gruczołu krokowego, które mogą wykazać rozległość zmiany, jeśli taka jest obecna. Obrazy mogą również pokazać, czy obecne są zmiany przerzutowe w innych tkankach. Niektórzy uważają, że badania te mogą wywołać uczucie klaustrofobii, lecz są one całkowicie bezbolesne.

Biopsja gruczołu krokowegowsteczSpis treścidalejProstatektomia radykalna

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl