Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby gruczołu krokowego

Roger S Kirby; Tłumaczenie: Piotr Cieśliński
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby gruczołu krokowego
Badania wykonywane w przypadku raka gruczołu krokowegowstecz
Choroby gruczołu krokowego
Prostatektomia radykalna
dalejBrachyterapia
  • Jeśli nie ma przerzutów raka prostaty do innych części ciała, cały gruczoł krokowy wraz z guzem można usunąć podczas zabiegu zwanego prostatektomią radykalną.
  • Zabieg ten wykonuje się zwykle przez cięcie w okolicy podbrzusza, choć część chirurgów preferuje zabieg przez krocze. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i trwa on około 1–3 godzin. Powrót do domu zwykle jest możliwy po 5–7 dniach. Po zabiegu rekonwalescencja trwa przeważnie 6–8 tygodni, a cewnik jest niezbędny przez 2–3 tygodnie. Pacjenci zwykle przez kilka miesięcy po zabiegu odczuwają zmęczenie i powinni unikać podnoszenia ciężarów.
  • Obecnie po prostatektomii radykalnej istnieje niewielkie ryzyko (mniej niż 3%) trwałego nietrzymania moczu, natomiast wzrasta (powyżej 50%) możliwość impotencji (niezdolność osiągnięcia wzwodu), przynajmniej w początkowym okresie. Ostatnie zmiany w technice operacyjnej, polegające na oszczędzaniu pęczków nerwowych, sprawiają, że ryzyko jest dużo mniejsze niż było wcześniej. Jeśli pojawi się impotencja, często można ją z powodzeniem leczyć.
  • Gdy usunie się całą tkankę nowotworową, poziom swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) po zabiegu radykalnej prostatektomii osiągnie zero i pozostanie nieoznaczalny.
  • Wzrost poziomu PSA we krwi po zabiegu radykalnej prostatektomii zwykle oznacza, że tkanka nowotworowa jest w dalszym ciągu obecna lub doszło do nawrotu choroby. Dalsze leczenie, w tym radioterapia lub hormonoterapia, może być wskazane u 1/3–1/4 pacjentów.

Badania wykonywane w przypadku raka gruczołu krokowegowsteczSpis treścidalejBrachyterapia

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl