Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby gruczołu krokowego

Roger S Kirby; Tłumaczenie: Piotr Cieśliński
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby gruczołu krokowego
Hormonalna kontrola raka gruczołu krokowego: farmakoterapia i leczenie chirurgicznewstecz
Choroby gruczołu krokowego
Hormonalna kontrola raka gruczołu krokowego: antyandrogeny
dalejUniezależnienie się raka gruczołu krokowego od wpływu hormonów
  • Męskie hormony płciowe powodują wzrost raka gruczołu krokowego. Zazwyczaj wzrost ten jest stymulowany przez testosteron wytwarzany w jądrach, choć w niewielkim stopniu również przez testosteron produkowany przez znajdujące się tuż nad nerkami nadnercza.
  • Testosteron wytwarzany przez nadnercza wciąż jest obecny po leczeniu analogami LHRH lub po usunięciu obu jąder (obustronna orchidektomia) i może powodować wzrost raka gruczołu krokowego.
  • Antyandrogeny blokują pobudzające działanie testosteronu wytwarzanego zarówno w jądrach, jak i w nadnerczach. Stosuje się je często z analogami LHRH lub po obustronnej orchidektomii w celu tak zwanej maksymalnej blokady androgenowej.
  • Antyandrogeny można również stosować pojedynczo (monoterapia antyandrogenowa). Ostatnie badania dowodzą, że monoterapia antyandrogenowa w połączeniu z dzienną dawką 150 mg bikalutamidu jest równie skuteczna w zapobieganiu wzrostu raka gruczołu krokowego, przy założeniu, że nie ma przerzutów do kości, jak zabieg obustronnej orchidektomii lub stosowanie analogów LHRH.
  • Monoterapia antyandrogenowa ma przewagę nad orchidektomią i terapią analogami LHRH, gdyż pozwala zachować popęd płciowy oraz zdolność osiągnięcia wzwodu. Należy unikać konieczności przeprowadzania zabiegu chirurgicznego oraz wykonywania iniekcji.

Hormonalna kontrola raka gruczołu krokowego: farmakoterapia i leczenie chirurgicznewsteczSpis treścidalejUniezależnienie się raka gruczołu krokowego od wpływu hormonów

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl