Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć
Czym jest nadciśnienie tętnicze?wstecz
Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć
Jak mierzy się ciśnienie tętnicze krwi?
dalejPowikłania nadciśnienia tętniczego
Służą do tego aparaty do mierzenia ciśnienia, które zazwyczaj składają się z nakładanego na ramię i wypełnianego powietrzem mankietu połączonego
z urządzeniem, na którym odczytuje sie wynik pomiaru. Poprawne dokonywanie pomiarów jest bardzo ważne, o czym piszemy w następnym zeszycie. Jednak już teraz musisz wiedzieć, że mierzy się ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe, a obie wartości zapisuje się w milimetrach słupa rtęci, podobnie jak ciśnienie w prognozie pogody. Na przykład: 140/90 mm Hg oznacza, że ciśnienie skurczowe (czasami zwane „górnym”) wynosi 140, a ciśnienie rozkurczowe (czasami zwane „dolnym”) wynosi 90.

Pomiar ciśnienia tętniczego mówi nam jedynie o tym, ile ono wynosi w danej chwili. Wiadomo, że u każdego człowieka zmienia się ono w czasie i jest to zupełnie normalne. Jedzenie, alkohol, ból, stres, silne emocje — to czynniki powodujące zwyżkę ciśnienia. Odpoczynek, a zwłaszcza sen sprzyjają jego obniżeniu. Ciśnienie zmienia się w regularnym rytmie dobowym. Jest najwyższe rano, obniża się późnym wieczorem i osiąga najniższe wartości w nocy, kiedy śpisz. Ważne jest jednak, aby Twoje ciśnienie zmieniało się jedynie w zakresie wartości prawidłowych.
By dowiedzieć się, jakie naprawdę jest Twoje ciśnienie, należy zmierzyć je w dzień, dwukrotnie, rano i wieczorem. Przez około pół godziny przed pomiarem nie powinno się pić kawy ani alkoholu, a tym bardziej palić papierosów. Co najmniej przez 5 minut przed pomiarem należy spokojnie odpocząć na siedząco.
Tabela pokazuje wartości ciśnienia obliczone na podstawie wielu badań naukowych, które wykazały również, że wraz ze wzrostem wartości ciśnienia wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i innych groźnych chorób.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?wsteczSpis treścidalejPowikłania nadciśnienia tętniczego

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl