Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć
Powikłania nadciśnienia tętniczegowstecz
Nadciśnienie Tętnicze - To trzeba wiedzieć
Czy grozi Ci nadciśnienie tętnicze?
dalejCzy można zapobiec nadciśnieniu?
Przyczyny nadciśnienia tętniczego, mimo znacznego postępu wiedzy w około 95% przypadków pozostają nieznane. Mówimy wtedy o nadciśnieniu samoistnym albo pierwotnym. Gdy nadciśnienie spowodowane jest znaną przyczyną, rozpoznaje się nadciśnienie wtórne. Prowadzonych jest wiele badań, mających określić przyczyny nadciśnienia pierwotnego. Wydaje się, że jest ich sporo i że są ze sobą wzajemnie powiązane. Dużą rolę w rozwoju nadciśnienia odgrywają czynniki dziedziczne (rodzinne), dietetyczne, nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa regulacja przepływu krwi i wiele innych.

Wieloletnie obserwacje pacjentów z nadciśnieniem samoistnym pokazały, że pewne nawyki i przyzwyczajenia (określony styl życia) mają wpływ na ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Można powiedzieć, że im więcej takich czynników stwierdza się u danej osoby, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dojdzie u niej do rozwoju nadciśnienia. Na pewne czynniki ryzyka nie mamy wpływu, np.:
  • wiek (ryzyko nadciśnienia zwiększa się w miarę starzenia);
  • płeć (do 50 roku życia nadciśnienie jest częstsze u mężczyzn, powyżej tego wieku częściej dotyczy kobiet);
  • obciążenie rodzinne (w przypadku gdy jedno z rodziców choruje na nadciśnienie, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi 25%);

Na inne zaś czynniki możemy wpływać. Dobrze, jeżeli wpływamy na nie korzystnie, ale warto chociaż dbać o to, żeby tych czynników nie pogłębiać.

Oto najważniejsze z nich:

Otyłość. Każdy zbędny kilogram masy ciała powoduje wzrost zapotrzebowania organizmu na tlen, a co za tym idzie, zwiększenia transportu, czyli wiekszą ilość krwi krążącej. To powoduje, że zarówno serce jak i tętnice są obciążone pracą dużo bardziej niż u osoby bez nadwagi. Ponadto, dieta prowadząca do otyłości, zawierająca nadmierne ilości tłuszczów nasila zmiany miażdżycowe w tętnicach.

Brak wysiłku fizycznego. Często wiąże się ze skłonnością do przybierania na wadze i poprzez to wzrostu ciśnienia. Dodatkowo serce szybciej bije u osób nieaktywnych fizycznie, a to również przyczynia sie do wzrostu ciśnienia.

Palenie tytoniu. Nikotyna prowadzi do przyspieszenia pracy serca, skurczu naczyn krwionośnych i zwiększenia ciśnienia krwi. Ponadto podczas palenia dym utrudnia utlenowanie naszej krwi w płucach. Palenie tytoniu sprzyja także rozwojowi miażdżycy.

Alkohol. Nadmierne spożycie prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Mechanizm tego działania nie jest ostatecznie wyjaśniony, jednak wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że jego nadużywanie prowadzi do rozwoju nadciśnienia i uszkadza serce.

Nadmierne spożycie sodu. Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w naszej diecie. Sód jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego nadmiar prowadzi do wzmożonego zatrzymania wody w organizmie, czyli do zwiększenia objetości krążącej krwi, a tym samym do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Niskie spożycie potasu. U osób spożywających niewielkie ilości potasu obserwuje się wyższe wartości ciśnienia tętniczego. Jest to prawdopodobnie wynikiem mniejszego wydalania sodu z organizmu.

Inne czynniki ryzyka to nadmierny stres, wysoki poziom cholesterolu (i związana z tym miażdżyca), cukrzyca, bezdech nocny, różne inne choroby.

Nadciśnienie tętnicze wtórne to około 5% wszystkich przypadków rozpoznania nadciśnienia. O takim typie nadciśnienia mówi się, gdy znana jest konkretna przyczyna. Przyczyny te może rozpoznać Twój lekarz na podstawie różnego rodzaju badań dodatkowych (krwi, USG i innych). Bardzo często udaje się usunąć przyczynę nadciśnienia, a tym samym wyleczyć chorobę w przeciwieństwie do nadciśnienia samoistnego, które z reguły trzeba leczyć do końca życia.

Powikłania nadciśnienia tętniczegowsteczSpis treścidalejCzy można zapobiec nadciśnieniu?

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl