Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zaburzenia wzwodu

Tłumaczenie: Piotr Cieśliński ; Christine M. Evans; Philip Kell
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zaburzenia wzwodu
Unaczynienie i unerwienie prąciawstecz
Zaburzenia wzwodu
Procesy biochemiczne zachodzące podczas wzwodu
dalejZaburzenia wzwodu
  • Aby doszło do wzwodu w organizmie mężczyzny, muszą zajść pewne przemiany biochemiczne. Są one odpowiedzią organizmu na substancje chemiczne uwalniane podczas pobudzenia włókien nerwowych.
  • Podczas pobudzenia seksualnego przekaźnik chemiczny, zwany tlenkiem azotu, jest uwalniany z naczyń krwionośnych w całym organizmie, a szczególnie w obrębie prącia.
  • Tlenek azotu aktywuje inne przekaźniki chemiczne w mięśniówce gładkiej prącia. Część z nich powoduje poszerzenie naczyń tętniczych, wywołując zwiększony napływ krwi do prącia i powstanie wzwodu.
  • Enzym zwany fosfodiesterazą może powstrzymać powstanie wzwodu poprzez rozkład jednej z substancji chemicznych odpowiedzialnej za poszerzenie naczyń tętniczych. Niektóre metody leczenia zaburzeń erekcji wiążą się z tym szlakiem biochemicznym, więc pobudzenie seksualne jest konieczne, aby działały one w sposób wydajny. Sildenafil (Viagra®), preparat stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji, blokuje działanie fosfodiesterazy, utrzymując dużą objętość krwi w obrębie prącia. Wzwody są procesem naczyniowo-nerwowym - kontrolowanym zarówno przez układ nerwowy, jak i naczynia krwionośne. Tłumaczy to, dlaczego mężczyzna poddany kastracji może wciąż mieć wzwody. Hormony męskie, takie jak testosteron, nie mają wpływu na erekcję, ale są odpowiedzialne za popęd płciowy (libido).

Unaczynienie i unerwienie prąciawsteczSpis treścidalejZaburzenia wzwodu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl