Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Operacja zezawstecz
Choroby oczu
Chirurgia odwarstwienia siatkówki
dalejRetinopatia cukrzycowa
  • U osób w podeszłym wieku ciało szkliste znajdujące się w komorze ciała szklistego odłącza się od siatkówki. Zwykle nie powoduje to żadnych problemów okulistycznych. Jeżeli ciało szkliste nie ulega oddzieleniu od siatkówki, wówczas może ją pociągać i rozrywać. Powoduje to pojawienie się przed okiem błysków świetlnych i pływających muszek (plamek, kropek, kółek lub nitek) w polu widzenia. Jeżeli zauważysz takie objawy, natychmiast skontaktuj się ze swoim okulistą. Wykonane ambulatoryjnie leczenie laserowe może zabezpieczyć przedartą siatkówkę.
  • Jeżeli przedarcie nie będzie leczone, wówczas płyn przez nie wniknie i dojdzie do odwarstwienia siatkówki. Objawi się to czarną plamą w polu widzenia. Aby zapobiec ślepocie chorego oka, konieczna jest operacja. Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia rozdarcia w odwarstwionej siatkówce.
  • Rozdarcie może być zablokowane od zewnątrz poprzez przytwierdzony nad rozdarciem kawałek plastiku (plombę). Plastik pokryty jest spojówką.
  • Rozdarcie może być zablokowane od wewnątrz przez podanie gazu do tylnej komory gałki ocznej. Gaz dociska rozdartą siatkówkę do prawidłowej pozycji. Widzenie może być zamglone, ale poprawia się, gdy gaz wchłonie się do krwiobiegu. Musisz leżeć w specjalnej pozycji ciała tak, by gaz dociskał przedarcie siatkówki. Dopóki gaz znajduje się w oku, nie wolno ci latać samolotem.
  • Niekiedy ciało szkliste należy usunąć (czyli wykonać witrektomię). Przez niewielkie otwory w białkówce oka wprowadza się delikatne narzędzia, które rozdrabniają ją, a następnie usuwają ciało szkliste. Następnie przez inny otwór wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej, by oko zachowało właściwy kształt.

Operacja zezawsteczSpis treścidalejRetinopatia cukrzycowa

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl