Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby kobiece

Tłumaczenia: Hanna Makarewicz ; Michael Stafford
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby kobiece
Wstęp. Położenie macicywstecz
Choroby kobiece
Wstęp. Laparoskopia i histeroskopia
dalejWstęp. Rozszerzenie i wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy
  • Laparoskopię wykonuje się w celu kontroli jamy brzusznej w przypadku poszukiwania przyczyn bólu w miednicy i niepłodności oraz w celu leczenia ciąży pozamacicznej. Histeroskopia umożliwia ocenę błony śluzowej wyścielającej jamę macicy w przypadku obfitych, nieregularnych krwawień z dróg rodnych lub krwawień pomenopauzalnych. Podczas obu zabiegów do oglądania narządów wewnętrznych używa się optycznego przyrządu ze światłowodem.
  • Laparoskopia i histeroskopia to zabiegi wymagające 1-dniowego pobytu w szpitalu, trwają one około 15-20 minut i wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Histeroskopię, częściej niż laparoskopię, wykonuje się również w znieczuleniu miejscowym.
  • Podczas laparoskopii laparoskop wprowadza się do jamy brzusznej przez małe nacięcie powłok brzusznych. Jeżeli konieczne jest wprowadzenie zgłębnika do manipulowania narządami wewnętrznymi, wykonuje się drugie nacięcie powłok brzusznych. Dwutlenek węgla wpompowuje się do jamy brzusznej w celu oddzielenia od siebie tkanek, co powoduje, że narządy jamy brzusznej są lepiej widoczne.
  • Podczas histeroskopii histeroskop wprowadza się przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy w celu dokładnego zbadania błony śluzowej wyścielającej jamę macicy. Nie wykonuje się żadnego nacięcia.
  • Po histeroskopii stan zdrowia pacjentek szybko wraca do normy. Po laparoskopii kobiety mogą skarżyć się na ból podobny do miesiączkowego lub uczucie wzdęcia nawet przez tydzień po zabiegu.
  • Mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne wykonuje się za pomocą laparoskopii i histeroskopii. Zastosowanie obu zabiegów powoduje zmniejszenie bólu pooperacyjnego, skrócenie czasu pobytu w szpitalu i zmniejszenie rozmiarów rany pooperacyjnej powłok brzusznych, a co się z tym wiąże, efekt kosmetyczny jest lepszy niż po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym.

Wstęp. Położenie macicywsteczSpis treścidalejWstęp. Rozszerzenie i wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl