Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Retinopatia cukrzycowawstecz
Choroby oczu
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
dalejAngiografia fluoresceinowa
  • Centralna część siatkówki — plamka — pozwala na precyzyjne widzenie szczegółów i kolorów. Z wiekiem plamka żółta ulega zniszczeniu, co nosi nazwę "suchego", zależnego od wieku zwyrodnienia plamki żółtej. Jak dotychczas nie ma farmakologicznej metody leczenia tego stanu.
  • W "wilgotnym", związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej występuje krwawienie z patologicznych naczyń krwionośnych i w plamce żółtej powstaje blizna. Widzenie centralne staje się zamglone lub zostaje zniszczone. W ciągu 48 godzin musisz zasięgnąć porady okulisty.
  • Leczenie zależy od lokalizacji patologicznych naczyń krwionośnych. Jeżeli są one dobrze widoczne i nie znajdują się w centrum plamki żółtej, wówczas niszczy się je, stosując leczenie laserowe. Jeżeli są one dobrze widoczne, ale zlokalizowane w centrum, stosuje się terapię fotodynamiczną. Barwnik podawany jest do żyły ramiennej i wychwytywany przez patologiczne naczynia. Następnie jest on aktywowany przez promienie laserowe, które niszczą patologiczne naczynia. Oba rodzaje terapii rzadko poprawiają widzenie, ale zapobiegają jego pogorszeniu. Jednakże dla większości pacjentów nie istnieje inne odpowiednie leczenie.
  • Jeżeli w jednym oku widzenie centralne zostało już stracone, także i w drugim oku może dojść do jego utraty. Widzenie centralne w "dobrym" oku bada się za pomocą siatki Amslera. "Dobrym" okiem patrzy się w centralny punkt testu używając przy tym szkieł okularowych do czytania. Oko "złe" jest zasłonięte. Jeżeli patrząc na centralny punkt siatki, zauważysz, że linie testu stały się wygięte lub zamglone, wówczas szybko zasięgnij porady okulistycznej.
  • Rzadko dochodzi do rozwoju otworu w plamce żółtej. W takich przypadkach konieczna jest witrektomia z podaniem gazu, który zamyka otwór.
  • Widzenie obwodowe zostaje zachowane i w dobrym postrzeganiu pomocne mogą być szkła powiększające oraz dobre oświetlenie. Zwróć się z prośbą o włączenie do rejestru osób słabowidzących, co ułatwi ci uzyskanie pomocy socjalnej.

Retinopatia cukrzycowawsteczSpis treścidalejAngiografia fluoresceinowa

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl