Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby pęcherza moczowego

Tłumaczenie: Piotr Cieśliński ; Eboo Versi; Timothy J. Christmas
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby pęcherza moczowego
Badania Uroflowmetria i badanie pojemności zalegającej po opróżnieniu pęcherzawstecz
Choroby pęcherza moczowego
Badania Cystometria 3-kanałowa (badanie urodynamiczne)
dalejBadania Profilometria cewkowa
  • Badanie cystometryczne obrazuje funkcjonowanie pęcherza moczowego podczas jego napełniania i opróżniania. W jego skład wchodzi pomiar 3 parametrów - ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego, ciśnienia w jamie brzusznej oraz szybkości strumienia moczu podczas opróżniania pęcherza moczowego. Badanie trwa pół godziny.
  • Ciśnienie wewnątrz pęcherza mierzy się za pomocą specjalnego cewnika zaopatrzonego na końcu w czujnik, zaś ciśnienie w jamie brzusznej - przy użyciu cewnika wprowadzonego do odbytnicy, choć u kobiet można zastosować cewnik dopochwowy. Cewnik pęcherzowy zakłada się przed cewnikiem wprowadzanym do odbytnicy lub do pochwy. W celu wykonania pomiaru przepływu cewkowego pacjenci oddają mocz przez lejek do specjalnego urządzenia zwanego uroflowmetrem.
  • Pęcherz moczowy można wypełnić, przyjmując płyny. Zwykle jednak konieczna jest dokładna znajomość, ile płynu znajduje się w pęcherzu moczowym podczas badania. W tym przypadku pęcherz zostanie wypełniony przez cewnik rozcieńczonym roztworem soli fizjologicznej.
  • Podczas wypełniania pęcherza moczowego zostaniesz poproszony, aby poinformować lekarza, kiedy poczujesz pierwszą chęć oddania moczu, a następnie silne parcie na mocz. Od tego czasu pęcherz będzie w dalszym ciągu wypełniany, aż do momentu, kiedy poczujesz, że nie możesz już dłużej wytrzymać. Nie martw się, jeśli podczas badania wycieknie mocz - lekarz spodziewa się tego.
  • Gdy twój pęcherz będzie już całkowicie wypełniony, możesz zostać poproszony, aby wykonać kilka czynności, takich jak zmiana pozycji lub kaszlnięcie, które mogą spowodować wyciek moczu.
  • Następnie lekarz poprosi, abyś oddał mocz do uroflowmetru.

Badania Uroflowmetria i badanie pojemności zalegającej po opróżnieniu pęcherzawsteczSpis treścidalejBadania Profilometria cewkowa

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl