Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby oczu

Peter Simcock; Tłumaczenie: Magdalena Homziuk
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby oczu
Zapalenie brzegów powiek (<i>blepharitis</i>)wstecz
Choroby oczu
Gradówka albo torbiel gruczołów Meiboma
dalejOpadnięcie powieki górnej u dorosłych
  • Gradówka albo torbiel gruczołów Meiboma jest bezbolesnym guzkiem powieki, który powstaje w następstwie zablokowania ujścia jej gruczołów tłuszczowych. Gradówka często współistnieje z zapaleniem brzegów powiek.
  • Guzek może powiększać się stopniowo i jeżeli zostanie zainfekowany, staje się czerwony i bolesny. Ważne jest, aby powieki utrzymywać w czystości, gdyż może się to przyczynić do zahamowania wzrostu guzka.
  • Gradówka powinna zmniejszać się stopniowo, ale może minąć kilka miesięcy, zanim zginie ona całkowicie. Jeżeli dojdzie do infekcji gradówki, lekarz przepisze ci maść antybiotykową lub antybiotyk w tabletkach, lub oba te leki jednocześnie.
  • Jeżeli gradówka jest duża lub widać, że się nie zmniejsza, wówczas konieczna jest niewielka operacja zwana nacięciem i wyłuszczeniem gradówki. Do oka podaje się krople znieczulające, a w powiekę podaje się znieczulający zastrzyk. Jest to nieco bolesne. Znieczulona powieka jest następnie odwijana po uchwyceniu metalową pensetą powiekową. Na jej wewnętrznej powierzchni wykonuje się małe, niewidoczne nacięcie. Zawartość torbieli usuwa się delikatnym drapaczem i zdejmuje się pensetę. Konieczne jest założenie opatrunku - osłonki na kilka godzin i regularne stosowanie maści antybiotykowej przez kilka dni. Występuje najwyżej niewielki dyskomfort.

Zapalenie brzegów powiek (<i>blepharitis</i>)wsteczSpis treścidalejOpadnięcie powieki górnej u dorosłych

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl