Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Dlaczego warto przestać palić papierosy?wstecz
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Jak przestać palić?
dalejAlkohol a nadciśnienie tętnicze
Wśród palaczy krąży wiele przesądów na temat rzucania tego nałogu. Na przykład, że musi się to wiązać z tyciem albo że zmiany chorobowe, do których już doszło w organizmie, nigdy się nie cofną.

Okazuje się jednak, że organizm człowieka ma znaczne możliwości odnowy. Już po roku niepalenia ryzyko schorzeń serca i naczyń zaczyna się obniżać, a po 5 latach staje się takie samo jak u osób, które nigdy nie paliły! Zagrożenie innymi chorobami nowotworowymi, związanymi z paleniem tytoniu (np. rakiem płuca) również stopniowo się zmniejsza. Do poziomu stwierdzanego u niepalących powraca jednak dopiero po 10-15 latach.

W większości przypadków pierwsza próba zaprzestania palenia kończy się niepowodzeniem. Nie należy się tym zniechęcać, a raczej wyciągnąć wnioski, które pomogą odnieść sukces następnym razem.

Wiadomo, że niektóre osoby są w stanie przestać palić w jednej chwili i już nigdy do niego nie powrócić. Dla innych z kolei jest to trudna droga; pełna drobnych sukcesów, ale i porażek. Być może wynika to z różnie nasilonego głodu nikotynowego u poszczególnych osób. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku odchudzania, podstawowe znaczenie przy rzucaniu palenia ma Twoja silna wola. I mimo że nie ma jednej recepty na rzucenie tego nałogu, pomocne mogą się okazać następujące wskazówki:

1. Co może się z Tobą dziać po zaprzestaniu palenia?

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od zaprzestania palenia możesz mieć trudności z koncentracją, być drażliwy albo po prostu "zły na cały świat" bez żadnego konkretnego powodu. W następnych tygodniach pragnienie "zapalenia" może być szczególnie silne w sytuacjach, w których przedtem zawsze sięgałeś po papierosa, na przykład po posiłku lub podczas spotkania towarzyskiego. Musisz przetrzymać te przykre, ale na szczęście przemijające chwile.

Żuj gumę albo przegryzaj coś lekkiego: jabłko, pestki słonecznika czy jakieś niskokaloryczne herbatniki. Najwięcej powrotów do nałogu zdarza się po około miesiącu niepalenia. Okazuje się, że nie wynika to z samego głodu nikotynowego, ale głównie z braku przygotowanego planu postępowania. Po prostu człowiek nie wie, co ma dalej robić. Dlatego trzeba ustalić plan i przestrzegać go.

2. Wyznacz konkretną datę zaprzestania palenia

Tak jest najskuteczniej. Ten konkretny dzień możesz zaplanować na przykład w czasie urlopu czy wyjazdu, gdy zmienia się rozkład Twoich zajęć i łatwiej uniknąć typowych sytuacji, w których dawniej paliłeś.

3. Powiedz innym o swojej decyzji

Wielu palaczy ukrywa decyzję o rzuceniu palenia, by w razie niepowodzenia nikt się o nim nie dowiedział. Pamiętaj, że życzliwe Ci osoby (rodzina, przyjaciele, współpracownicy) mogą okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach. Oni też wiedzą, że palenie szkodzi i będą Cię wspierać w Twoich planach rzucenia nałogu.

4. Zmień złe nawyki i unikaj okazji do palenia

Zanim ustalisz datę rzucenia palenia postaraj się ograniczyć liczbę miejsc, w których palisz. Na przykład zrezygnuj z palenia w samochodzie czy w zamkniętych pomieszczeniach. Możesz stosunkowo łatwo przewidzieć te sytuacje, w których chęć palenia będzie szczególnie duża i zaplanować swoje zajęcia tak, aby rzadko bywać w tych miejscach. Jeśli zawsze paliłeś
po posiłku, spróbuj wstać od stołu zaraz po jedzeniu i choćby pozmywać naczynia. Unikaj miejsc, w których zazwyczaj paliłeś!

Potrzeba palenia jest zwykle głęboko zakorzeniona w psychice i częściowo odruchowa, dlatego świadome planowanie zajęć jest bardzo ważne w zalczaniu palenia. Jeśli nagle poczujesz przemożną chęć, by sięgnąć po papierosa, pomyśl, że zwykle ta chęć mija po kilku minutach. Wtedy będzie Ci łatwiej przetrwać tę trudną chwilę.

5. Czy i jak lekarz może Ci pomóc?

Jeżeli podjąłeś decyzję o rzuceniu palenia, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Jego wiedza i rada mogą pomóc Ci w odniesieniu sukcesu. Gdy przestaniesz palić, Twój organizm będzie domagał się nikotyny, do której go przyzwyczaiłeś. Istnieją różne sprawdzone metody, które pomogą Ci przetrwać początkowy, trudny okres rzucania nałogu.

Do dyspozycji masz: plastry do przyklejania na skórę, gumy do żucia oraz aerozole donosowe, zawierające nikotynę. Ułatwiają one przetrwanie zwłaszcza pierwszych tygodni niepalenia.

Dostępny jest też lek, który łagodzi objawy "głodu nikotynowego", o nazwie - Bupropion. Pamiętaj, najlepszy sposób postępowania musisz ustalić ze swoim lekarzem.

Dlaczego warto przestać palić papierosy?wsteczSpis treścidalejAlkohol a nadciśnienie tętnicze

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl