Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Sól kuchenna a nadciśnienie tętniczewstecz
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Co to jest sód?
dalejJak zmniejszyć spożycie sodu?
Sód jest pierwiastkiem, który odgrywa ważną rolę w organizmie. Znajduje się w każdej komórce oraz w przestrzeni międzykomórkowej ciała. Uczestniczy w przewodzeniu sygnałów nerwowych, niezbędnych do właściwej pracy mięśni, a przede wszystkim reguluje ilość wody, jaką organizm zatrzymuje lub wydala przez nerki.

Najwięcej sodu dostaje się do naszego organizmu w postaci soli kuchennej i z żywnością konserwowaną. Zawartość tego pierwiastka w świeżej żywności jest dużo mniejsza. Aby sprawnie funkcjonować, Twój organizm potrzebuje około 0,5 g sodu dziennie (to jest około 1/4 łyżeczki do herbaty). W praktyce okazuje się, że większość z nas spożywa go kilka razy więcej. Nadmiar sodu jest łatwo wydalany przez nerki i nie wpływa na wielkość ciśnienia. Są jednak osoby, u których wywołuje on wzrost ciśnienia, gdyż ich nerki nie pracują tak sprawnie, jak u innych ludzi. Może to wynikać z niektórych chorób, ale także ze zwiększonej wrażliwości na sód zawarty we krwi. Około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze ma właśnie taką nadmierną wrażliwość na sód. Częściej są to osoby w starszym wieku i ze współistniejącą cukrzycą.
Zastosowanie diety z małą ilością soli kuchennej przez osobę wrażliwą na sód prawdopodobnie spowoduje zauważalny spadek ciśnienia tętniczego. Jest to jedyny praktyczny sposób, który pozwala sprawdzić, czy jest się wrażliwym na sód, czy też nie. Jeśli przyjmujesz zalecone przez lekarza środki odwadniające, pamiętaj o ograniczeniu sodu w diecie. W przeciwnym razie lek może wywołać utratę z moczem innych ważnych mikroelementów, takich jak potas czy magnez. Większość specjalistów uważa, że należy ograniczyć spożycie sodu do 2,5 g dziennie (czyli do około 1 łyżeczki soli kuchennej). Można w ten sposób:
  • u osób z podwyższonym ciśnieniem, wrażliwych na sód, doprowadzić do jego obniżenia, szczególnie w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną;
  • zwiększyć skuteczność stosowanych leków przeciwko nadciśnieniu;
  • zmniejszyć ryzyko nadciśnienia i innych chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości u osób zdrowych.

Sól kuchenna a nadciśnienie tętniczewsteczSpis treścidalejJak zmniejszyć spożycie sodu?

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl