Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zakażenia układu moczowo-płciowego

Tłumaczenia: Magdalena Przekwas ; Simon E Barton; Anthony Newell
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zakażenia układu moczowo-płciowego
Mężczyźni - Kłykciny kończystewstecz
Zakażenia układu moczowo-płciowego
Mężczyźni - Opryszczka narządów płciowych
dalejMężczyźni - Zapalenie jąder i najądrzy
  • Opryszczkę narządów płciowych powoduje wirus, który występuje w dwóch postaciach - jeden jest przyczyną owrzodzeń wokół ust w przebiegu przeziębienia, drugi powoduje powstanie owrzodzeń wokół członka oraz odbytu. Zakażenie może być przenoszone z okolicy ust do narządów płciowych i z narządów płciowych do ust podczas oralnego stosunku płciowego.
  • Opryszczka rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą, np. podczas pocałunku, a także podczas waginalnego, analnego i oralnego stosunku płciowego. Mimo że choroba łatwiej się przenosi, kiedy występują owrzodzenia, wirus może być przenoszony także wtedy, gdy objawy nie występują.
  • Pierwsze objawy to mrowienie i świąd w okolicy narządów płciowych. Później pojawiają się tam małe, wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki, które z czasem pękają i pojawiają się owrzodzenia. Jeżeli owrzodzenia znajdują się na końcu członka czy cewki moczowej, oddawanie moczu może być bolesne. Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości przypominające przeziębienie.
  • Chorobę rozpoznaje się na podstawie dokładnego badania zajętej okolicy. Dla potwierdzenia pobierany jest często wymaz.
  • Leczenie pierwszego epizodu opryszczkowego zakażenia narządów płciowych trwa 2-4 tygodni i przez ten czas możesz łatwo stać się źródłem zakażenia dla otoczenia.
  • Dostępne leki zmniejszają dolegliwości, szczególnie podczas pierwszego zachorowania. W przypadku nawrotu choroby leczenie należy podjąć w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów. Środki przeciwbólowe, luźna bielizna oraz kąpiele w ciepłej, osolonej wodzie przynoszą ulgę. W sytuacji częstych czy dokuczliwych nawrotów powinieneś (powinnaś) poddać się długiej terapii przeciwwirusowej.

Mężczyźni - Kłykciny kończystewsteczSpis treścidalejMężczyźni - Zapalenie jąder i najądrzy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl