Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zakażenia układu moczowo-płciowego

Tłumaczenia: Magdalena Przekwas ; Simon E Barton; Anthony Newell
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zakażenia układu moczowo-płciowego
Mężczyźni - Schorzenia okolicy odbytuwstecz
Zakażenia układu moczowo-płciowego
Mężczyźni - Zapalenie odbytnicy
dalejMężczyźni - Zapalenie prostaty
  • Najczęstszymi przyczynami zapalenia odbytnicy są zakażenia przenoszone podczas stosunku płciowego: bakteryjne (Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis), wirusowe (wirus opryszczki). W takich przypadkach zakażenie jest zwykle, ale nie zawsze, przenoszone podczas stosunku analnego. Zapalenie odbytnicy może być również spowodowane innymi schorzeniami, np. wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Crohna, radioterapią.
  • Większość pacjentów z zapaleniem odbytnicy nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektórzy cierpią z powodu bolesnych skurczów odbytnicy, które dają uczucie częstego parcia na stolec, bólu przy oddawaniu stolca, bólu w okolicy odbytu; występują też upławy z odbytu, na stolcu pojawia się krew lub ropa.
  • Zapalenie odbytnicy wykrywa się najczęściej podczas rutynowych badań przesiewowych. Badanie polega na wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego przyrządu zwanego rektoskopem. Natłuszczony rektoskop delikatnie wprowadza się do odbytu i przesuwa dalej do odbytnicy. Śluzówka odbytnicy może być zaczerwieniona, a na jej powierzchni może być widoczna ropa.
  • Pobrane wymazy są oglądane pod mikroskopem. Potem zostają one wysłane do laboratorium w celu dalszej diagnostyki. Jeżeli obecna jest ropa lub pod mikroskopem widoczne są bakterie, rozpoznanie można postawić natychmiast.
  • Zapalenie odbytnicy leczy się antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi. W razie potrzeby stosuje się również środki przeciwbólowe.

Mężczyźni - Schorzenia okolicy odbytuwsteczSpis treścidalejMężczyźni - Zapalenie prostaty

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl