Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne
Mierzenie ciśnieniawstecz
Nadciśnienie tętnicze - Sytuacje szczególne
Przyjmowanie tabletek
dalejKupujesz i przyjmujesz leki do końca życia
Najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Powinieneś przyjmować leki o stałej porze, nie zapominać o kolejnych dawkach ani tym bardziej nagle przerywać rozpoczętego leczenia. Wtedy korzyści z leczenia będą największe.

W aptece można kupić specjalne pudełko z przegródkami, do którego wkłada się tabletki przeznaczone na dany dzień albo też na cały tydzień. Wcześniejsze przygotowanie sobie takiego pojemnika ułatwia regularne przyjmowanie leków. Warto, byś poprosił kogoś z bliskich, by przypominał Ci o Twoich tabletkach, zwłaszcza na początku leczenia - nim się do nich przyzwyczaisz.

Połykane tabletki popijaj wodą, która najlepiej ułatwia ich rozpuszczanie. Inne napoje mogą być mniej skuteczne, a nawet niezalecane (np. sok grejpfrutowy, gdy stosujesz leki z grupy antagonistów wapnia).

Niektóre tabletki przyjmuje się podczas jedzenia, a inne między posiłkami. Szczegółowe informacje na ten temat musisz uzyskać, zanim wyjdziesz od lekarza. Pomocna może też być ulotka z informacją o leku, zawarta w każdym opakowaniu.

Wspomnieliśmy o nagłym odstawieniu tabletek - jest to niebezpieczne, gdyż może wywołać wzrost ciśnienia, nawet do wartości przekraczających te z czasów przed leczeniem. Najczęściej dzieje się tak, gdy nowy lek wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne i chorzy na własną rękę rezygnują z leczenia. Pamiętaj, że w takiej sytuacji należy przede wszystkim szybko porozumieć się z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Podobnie, gdy masz wątpliwości co do efektów działania danego leku, nigdy nie próbuj samodzielnie zmieniać dawkowania!

Innym powodem przerwania leczenia jest wyczerpanie zapasu leku. Powinieneś zawsze dysponować jednym dodatkowym opakowaniem na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Jeśli jednocześnie z tabletkami przeciwko nadciśnieniu stosujesz inne leki - nawet te kupowane bez recepty - koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!

Pamiętaj, że wzajemne działanie różnych leków może być szkodliwe, a czasem niebezpieczne. Oto dwa najczęstsze przykłady:

• Leki przeciwko przeziębieniu i niektóre przeciwalergiczne i odchudzające

Często zawierają substancje zwężające naczynia, podobne do adrenaliny, i mogą wywołać wzrost ciśnienia.

• Leki przeciwzapalne, stosowane na przykład w chorobach stawów

Są to leki często używane, zwłaszcza przez osoby starsze. Do tej grupy należy między innymi: aspiryna (kwas acetylosalicylowy), diklofenak, ibuprofen, naproksen. Przyjmowane regularnie mogą osłabić działanie takich leków przeciwko nadciśnieniu jak: diuretyki, beta-blokery czy IKA.
Jeśli z powodu przewlekłej choroby stawów musisz przyjmować leki przeciwzapalne, być może konieczne będzie zastosowanie leku przeciwnadciśnieniowego innego typu niż wymienione, np. antagonisty wapnia.

Mierzenie ciśnieniawsteczSpis treścidalejKupujesz i przyjmujesz leki do końca życia

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl