Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Hiperlipidemia
O diecie, czyli jak leczyć hiperlipidemię, zdrowo się odżywiając

Strona główna / Potrzebuję informacji / Hiperlipidemia / O diecie, czyli jak leczyć hiperlipidemię, zdrowo się odżywiając
Dlaczego nadmiar cholesterolu jest szkodliwy?wstecz
O diecie, czyli jak leczyć hiperlipidemię, zdrowo się odżywiając
Co jest przyczyną hiperlipidemii?
dalejJak badać lipidy we krwi?
Dieta
Spożywanie zbyt dużej ilości pożywienia w stosunku do potrzeb powoduje wzrost poziomu trójglicerydów oraz LDL. Także spożywanie pokarmów bogatych w cholesterol prowadzi do zwiększenia ilości LDL. Cholesterol znajduje się TYLKO w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. ROŚLINY nie zawierają cholesterolu. Trójglicerydy znajdują się zarówno w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Dieta dorosłego człowieka z hiperlipidemią powinna być dokładnie opracowana przez lekarza lub doradcę żywieniowego, który dobierze ilość i skład spożywanych pokarmów. Na początku należy wyliczyć potrzeby i równowagę energetyczną chorego. Następnie opracować plan posiłków na kolejne dni. Wyliczenia równowagi energetycznej muszą uwzględnić ilość energii "spalanej" podczas aktywności fizycznej.
Istnieje bowiem zależność między zastosowaną dietą a planowaną aktywnością fizyczną. O tym piszemy na końcu broszurki.

Czynniki dziedziczne
Skłonność do hiperlipidemii może być cechą dziedziczną, przekazaną przez rodziców. Taką hiperlipidemię lekarze nazywają wrodzoną. Jest to ciężka choroba, która przejawia się znacznym nadmiarem lipidów we krwi, przez co powoduje szybki rozwój miażdżycy i jej powikłań. Hiperlipidemia wrodzona ujawnia się u bardzo młodych ludzi. U tych chorych lekarze muszą stosować leczenie już od najmłodszych lat.

Nadwaga
Duża nadwaga zwykle powoduje wzrost poziomu "złego cholesterolu", czyli LDL we krwi. Jeśli masz nadwagę i hiperlipidemię, utrata zbędnych kilogramów pomoże również obniżyć poziom "złego cholesterolu" i trójglicerydów, oraz podwyższyć poziom "dobrego cholesterolu" HDL.

Styl życia
Brak ruchu i niewłaściwa dieta to najczęstsze "grzechy" współczesnego człowieka popełniane przeciwko zdrowiu. Pod pojęciem stylu życia współczesna medycyna rozumie wszystkie zachowania człowieka wpływające na jego zdrowie. Drugim po diecie najważniejszym zachowaniem wpływającym na lipidy jest aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ilość LDL i zwiększa HDL we krwi oraz obniża poziom trójglicerydów. Trening fizyczny musi jednak spełniać określone warunki, by był korzystny oraz bezpieczny dla zdrowia. O aktywności fizycznej piszemy w naszej drugiej broszurce o hiperlipidemii.

Wiek i płeć
Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet poziom lipidów zmienia się wraz z wiekiem. U dzieci hiperlipidemię spotyka się rzadko (oprócz choroby wrodzonej). Dzieci i młodzież do około 18-20 roku życia potrzebują większej ilości cholesterolu i białek, ponieważ ich organizm rośnie i ciągle powstają nowe komórki. Po okresie dojrzewania ta sytuacja zmienia się, ale nawyki żywieniowe niestety często pozostają. U obydwu płci obserwuje się stopniowy wzrost poziomu lipidów wraz z wiekiem. Nie wiadomo, jednak czy wynika to z niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, czy jest uwarunkowane samym starzeniem się organizmu. Obserwuje się także, iż u kobiet przed menopauzą poziom cholesterolu i lipidów jest zwykle niższy niż u mężczyzn w podobnym wieku. W okresie menopauzy sytuacja u kobiet pogarsza się i po 60 roku życia hipierlipidemia występuje u nich częściej niż u mężczyzn.

Alkohol
Alkohol powoduje wzrost poziomu HDL, lecz nie wywołuje obniżenia LDL. Niewielkie ilości alkoholu mogą korzystnie działać na lipidy, jednak picie w nadmiarze uszkadza wątrobę i podnosi ciśnienie krwi.

Stres
Badania wykazały, że długotrwały stres powoduje wzrost poziomu LDL we krwi. Być może dzieje się tak, gdyż zestresowany człowiek więcej je. Zwiększone spożycie słodyczy lub tłustych potraw wpływa niekorzystnie na poziom lipidów we krwi.

Niektóre choroby
Pewne choroby, takie jak na przykład cukrzyca lub niedoczynność tarczycy, zwiększają produkcję cholesterolu w organizmie. Warto o tym pamiętać i informować o nich swojego lekarza.

Dlaczego nadmiar cholesterolu jest szkodliwy?wsteczSpis treścidalejJak badać lipidy we krwi?

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl