Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN)wstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Nowotwór szyjki macicy
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Wymaz z szyjki macicy
  • Najczęstsze są dwa typy nowotworów macicy: powstający w nabłonku wielowarstwowym płaskim szyjki macicy i występujący w obrębie gruczołów śluzowych szyjki macicy. Większość przypadków nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem nazywanym wirusem brodawczaka ludzkiego.
  • Nowotwór złośliwy szyjki macicy szerzy się przez dwie główne drogi: poprzez naciekanie oraz drogą naczyń limfatycznych. Rozprzestrzenienie do innych części ciała nazywa się przerzutami.
  • Naciekanie nowotworu oznacza zajmowanie okolicznych tkanek przez nowotwór. W przypadku nowotworu złośliwego szyjki macicy dotyczy to górnej część pochwy, trzonu macicy, tkanek miednicy znajdujących się w sąsiedztwie macicy. W zaawansowanym nowotworze złośliwym szyjki macicy naciek nowotworowy przechodzi do przodu od szyjki macicy na pęcherz moczowy i ku tyłowi na odbytnicę. Naciek nowotworowy może spowodować zamknięcie światła moczowodów, rurek, którymi mocz płynie z nerek do pęcherza moczowego, czego następstwem jest niewydolność nerek.
  • Rozprzestrzenianie drogą naczyń limfatycznych ma miejsce wtedy, gdy komórki nowotworowe przemieszczają się wraz z chłonką przez naczynia limfatyczne i są wychwytywane przez węzły chłonne, w których następuje ich mnożenie i tworzenie się przerzutu.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN)wsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Wymaz z szyjki macicy

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl