Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Wymaz z szyjki macicywstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Kolposkopia i leczenie zmian na szyjce macicy
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Cystoskopia, biopsja i sigmoidoskopia
  • Kolposkopię wykonuje się, gdy stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek w wymazie z szyjki macicy. Kolposkop jest przyrządem optycznym, przez który można zobaczyć szyjkę macicy w powiększeniu.
  • Kolposkopia jest niebolesnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie. Pacjentka musi przyjmująć pozycję ginekologiczną — na plecach z nogami opartymi na wspornikach.
  • Do pochwy wprowadza się plastikowy lub metalowy przyrząd nazywany wziernikiem, aby rozszerzyć ściany pochwy. Używa się takiego samego wziernika, jak podczas pobierania wymazu szyjkowego.
  • Aby uwidocznić nieprawidłowe zmiany, szyjkę macicy przemywa się rozcieńczonym roztworem kwasu octowego, a niekiedy także jodyną. Z szyjki macicy pobiera się małe fragmenty tkanek, wycinki nazywane biopsją, i przesyła się je do laboratorium w celu dokładnej oceny histopatologicznej. Pobieranie wycinków jest niebolesne, ale może być trochę nieprzyjemne.
  • Podczas kolposkopii nieprawidłowe zmiany na szyjce macicy można usunąć lub zniszczyć za pomocą różnych metod. Najbardziej powszechną jest elektrokonizacja — usunięcie nieprawidłowych zmian przy użyciu prądu elektrycznego. Zabieg wykonuje się po podaniu miejscowego znieczulenia do szyjki, które powoduje zdrętwienie szyjki. Nie jest to bolesne, ale może być nieprzyjemne. Usunięty fragment tkanek mawielkość niewielkiej kulki. Spośród innych metod można wymienić wypalanie, wymrażanie oraz usuwanie albo niszczenie za pomocą lasera.
  • Po leczeniu wystąpią prawdopodobnie upławy i poplamianie utrzymujące się przez kilka tygodni. W wypadku gdy krwawienia i upławy są obfite, należy skonsultować się z lekarzem.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Wymaz z szyjki macicywsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Cystoskopia, biopsja i sigmoidoskopia

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl