Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Zastosowanie laparoskopii podczas zabiegu całkowitego usuwania macicy przez pochwę lub całkowitego wycięcia szyjki macicy	wstecz
Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór jajnika
dalejNowotwór jajnika - Badanie ultrasonograficzne i marker CA 125
  • Ze względu na dużą różnorodność komórek tworzących jajnik może powstać wiele różnych typów nowotworów złośliwych jajnika. Najczęstsze są nowotwory pochodzące z nabłonka. Inne rodzaje nowotworów wywodzą się z tkanek otaczających komórki rozrodcze oraz z samych komórek rozrodczych.
  • Torbiele i guzy jajnika mogą mieć charakter łagodny, co oznacza, że nie są nowotworami złośliwymi. Część z nich charakteryzuje się powolnym wzrostem przez długi okres. Ten typ torbieli lub guzów zalicza się do granicznych nowotworów o potencjalnie małej złośliwości. Dokładną diagnozę stawia się dopiero po wykonaniu badania histopatologicznego usuniętej zmiany.
  • Nowotwór jajnika może dotyczyć jednego lub obu jajników. Naciekanie innych narządów miednicy, takich jak jajowody czy macica, odbywa się przez ciągłość. Złośliwy nowotwór powoduje wydzielanie płynu, który gromadzi się w jamie brzusznej, co określa się wodobrzuszem, a komórki nowotworowe rozprzestrzeniające się wraz z płynem wszczepiają się w błonę wyścielającą jamę brzuszną (otrzewną ścienną), jelito i inne narządy. Nowotwór jajnika często zajmuje „fartuch” tłuszczowy wewnątrz jamy brzusznej, nazywany siecią większą. Naciekający guz może zamknąć jelito i wywoływać wymioty oraz przyczynić się do zmniejszenia masy ciała. Nowotwór jajnika może także się rozprzestrzeniać do klatki piersiowej, powodując trudności w oddychaniu.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór szyjki macicy - Zastosowanie laparoskopii podczas zabiegu całkowitego usuwania macicy przez pochwę lub całkowitego wycięcia szyjki macicy	wsteczSpis treścidalejNowotwór jajnika - Badanie ultrasonograficzne i marker CA 125

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl