Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór jajnikawstecz
Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór jajnika - Badanie ultrasonograficzne i marker CA 125
dalejNowotwór jajnika - Operacje całkowitego wycięcia macicy, sieci większej i możliwie największej masy nowotworu
  • Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego jajnika wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Na powłoki brzuszne nanosi się żel i po całym brzuchu przesuwa się wolno sondę ultrasonograficzną. Nieszkodliwe fale wysokiej częstotliwości, wysyłane z sondy, tworzą obraz na ekranie monitora. Stosuje się również sondę dopochwową, dzięki której uzyskuje się wyraźny obraz macicy i jajników. Obydwa typy badania ultrasonograficznego są niebolesne.
  • Przed leczeniem chirurgicznym wykonuje się zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Można także wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową w celu dokładniejszego zobrazowania wątroby, węzłów chłonnych i innych narządów jamy brzusznej, co jest niezwykle przydatne podczas przeprowadzania zabiegu chirurgicznego.
  • Przed zastosowaniem leczenia pobiera się próbkę krwi w celu oceny ilości krwinek, grupy krwi oraz parametrów funkcji wątroby i nerek.
  • W pobranej próbce krwi oznacza się również białko zwane CA 125, które jest markerem nowotworowym, a jego stężenie we krwi podwyższa się ze wzrostem stopnia zaawansowania nowotworu złośliwego jajnika. Oznaczenie wartości CA 125 wykorzystuje się do monitorowania skuteczności zastosowanego leczenia oraz do szybkiego wykrycia nawrotu nowotworu.
  • Uważa się, że oznaczenie CA 125 i badanie ultrasonograficzne stanowią badanie przesiewowe (screening), które wykonuje się w celu rozpoznania wczesnych postaci nowotworów jajnika, zwłaszcza u kobiet obciążonych wywiadem rodzinnym.

Nowotwór jajnikawsteczSpis treścidalejNowotwór jajnika - Operacje całkowitego wycięcia macicy, sieci większej i możliwie największej masy nowotworu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl