Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór trzonu macicy (endometrium)wstecz
Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór trzonu macicy (endometrium) - Biopsja endometrium i badanie ultrasonograficzne
dalejNowotwór trzonu macicy (endometrium) - Histeroskopia i wyłyżeczkowanie
  • Biopsja endometrium i badanie ultrasonograficzne są wykorzystywane w diagnozowaniu przyczyny nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych.
  • Biopsja endometrium polega na pobraniu fragmentu błony wyścielającej jamę macicy nazywanej endometrium. Biopsję endometrium wykonuje się bez znieczulenia w gabinecie lekarskim. (W Polsce wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, podczas 1-dniowego pobytu w szpitalu, zabieg wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy w celu pobrania fragmentów endometrium do badania histopatologicznego —przyp. tłum.).
  • Przed wykonaniem zabiegu pacjentka jest poproszona o przyjęcie pozycji ginekologicznej (na plecach z ugiętymi nogami). Do pochwy zakłada się plastikowy lub metalowy wziernik, aby rozszerzyć jej ściany. Cienki plastikowy przyrząd wprowadza się do pochwy, a następnie przez szyjkę macicy do jamy macicy w celu pobrania fragmentu endometrium. Pobrany materiał wysyła się do badania histopatologicznego.
  • Biopsja endometrium jest zazwyczaj zabiegiem niebolesnym. U kobiet, które nie rodziły, szyjka macicy jest mocno zamknięta. W takich przypadkach do szyjki macicy podaje się miejscowo znieczulenie i metalowym przyrządem rozszerza się kanał szyjki macicy. Czasami stosuje się znieczulenie ogólne (w Polsce rutynowo przyp. tłum.).
  • Zaraz po wykonaniu zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Plamienie z dróg rodnych może się utrzymać przez kilka dni. Wynik badania histopatologicznego jest gotowy po okresie około tygodnia.
  • Badanie ultrasonograficzne wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej, przez którą obraz macicy jest natychmiast przekazywany na ekran monitora. Informacji na temat jego interpretacji udziela lekarz.

Nowotwór trzonu macicy (endometrium)wsteczSpis treścidalejNowotwór trzonu macicy (endometrium) - Histeroskopia i wyłyżeczkowanie

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl