Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór trzonu macicy (endometrium) - Histeroskopia i wyłyżeczkowaniewstecz
Nowotwory narządów rodnych
Nowotwór trzonu macicy (endometrium) - Wycięcie macicy z powodu nowotworu złośliwego trzonu
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Śródnabłonkowa neoplazja (VIN) i nowotwór sromu
  • Leczenie operacyjne nowotworu złośliwego trzonu obejmuje zazwyczaj wycięcie trzonu macicy z szyjką macicy, obydwu jajowodów i jajników. Taki zabieg określa się jako całkowite usunięcie macicy z przydatkami.
  • Czasami konieczne jest również wycięcie tłuszczowego „fartucha” jamy brzusznej (sieci większej omentum), co nazywa się zabiegiem usunięcia sieci większej (omentectomia). Może również zaistnieć potrzeba wycięcia węzłów chłonnych miednicy.
  • Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, przez podłużne albo poprzeczne nacięcie powłok brzusznych. Do pęcherza moczowego zakłada się cewnik w celu odprowadzania moczu, a dren umieszcza się w jamie brzusznej lub pochwie, aby usunąć nagromadzoną krew. Wszystkie rurki usuwa się zazwyczaj 1–2 dni po zabiegu.
  • Czasami zabieg usuwania macicy wykonuje się za pomocą laparoskopii. Wąski tor wizyjny, zwany laparoskopem, wprowadza się do jamy brzusznej przez małe nacięcie w obrębie pępka. Przez kolejne małe nacięcia ściany jamy brzusznej wprowadza się narzędzia laparoskopowe. Laparoskopia jest wykorzystywana w pierwszym etapie wycinania macicy. Ostateczne usunięcie organów odbywa się przez pochwę. Węzły chłonne miednicy można również usunąć za pomocą laparoskopii.

Nowotwór trzonu macicy (endometrium) - Histeroskopia i wyłyżeczkowaniewsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Śródnabłonkowa neoplazja (VIN) i nowotwór sromu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl