Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Śródnabłonkowa neoplazja (VIN) i nowotwór sromuwstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Biopsja sromu i leczenie VIN
dalejZmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Szerokie, miejscowe usunięcie zmiany, całkowite wycięcie sromu i pachwinowych węzłów chłonnych
  • Badanie sromu nazywane wulwoskopią umożliwia rozpoznanie śródnabłonkowej neoplazji sromu (VIN). Do wykonania tego badania używa się specjalnego przyrządu optycznego. Wulwoskopia jest niebolesnym zabiegiem diagnostycznym wykonywanym w przychodni. Podczas tego zabiegu pacjentka przyjmuje pozycję ginekologiczną.
  • Na skórę sromu nanosi się rozcieńczony kwas octowy w celu uwidocznienia nieprawidłowych komórek. Jest to niebolesne, ale może wywołać niewielkie podrażnienie skóry.
  • Ze sromu pobiera się fragment tkanki nazywany biopsją sromu i przesyła do badania histopatologicznego. Wycinki pobiera się w znieczuleniu miejscowym albo w znieczuleniu ogólnym. Lekarz pobiera kilka małych wycinków (cienkich, okrągłych fragmentów skóry sromu) — biopsja igłowa — lub jeden, większy fragment skóry sromu (wycinek w kształcie wrzeciona) — biopsja wycinkowa. Po pobraniu ze skóry sromu dużego wycinka w kształcie wrzeciona na powstałą ranę zakłada się kilka szwów. W tym miejscu może powstać niewielka blizna.
  • W wypadku rozpoznania VIN nieprawidłowe komórki można usunąć chirurgicznie, czasami niszczy się je też za pomocą lasera. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka dni po zabiegu stosuje się środki przeciwbólowe i miejscowo żel o działaniu uśmierzającym ból.
  • Po zdiagnozowaniu VIN należy regularnie wykonywać wulwoskopię. Alternatywnym sposobem postępowania w tych warunkach jest usunięcie obszaru podejrzanego o progresję w kierunku raka sromu. Może to uchronić przed koniecznością zastosowania zabiegów chirurgicznych.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Śródnabłonkowa neoplazja (VIN) i nowotwór sromuwsteczSpis treścidalejZmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Szerokie, miejscowe usunięcie zmiany, całkowite wycięcie sromu i pachwinowych węzłów chłonnych

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl