Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Biopsja sromu i leczenie VINwstecz
Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Szerokie, miejscowe usunięcie zmiany, całkowite wycięcie sromu i pachwinowych węzłów chłonnych
dalejCiążowa choroba trofoblastyczna (GTD) i wyłyżeczkowanie
  • Zabieg nazywany szerokim, miejscowym wycięciem zmiany ze sromu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w przypadku małej zmiany nowotworowej. Oprócz ogniska raka usuwa się margines otaczających, niezmienionych tkanek. Jeżeli rak sromu nie jest w bardzo wczesnym stadium, usuwa się również węzły chłonne pachwinowe po jednej lub po obu stronach.
  • Po zabiegu kilka razy w ciągu roku wykonuje się wulwoskopię, aby sprawdzić, czy nie doszło do nawrotu raka sromu.
  • W przypadku bardziej zaawansowanego raka sromu wskazane jest całkowite wycięcie sromu wraz z pachwinowymi węzłami chłonnymi. Czasami konieczne jest usunięcie także dolnego odcinka cewki moczowej, co nie powinno wpływać na działanie pęcherza moczowego. Zazwyczaj nie usuwa się owłosionej skóry wzgórka łonowego.
  • Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj wykonuje się oddzielne cięcia w celu usunięcia węzłów chłonnych i sromu. Śluzówkę pochwy przyszywa się do skóry otaczającej srom po jego wycięciu. Po wycięciu węzłów chłonnych pachwinowych w celu odprowadzania nagromadzonej chłonki do ran zakłada się dreny, które usuwa się do około 10 dni po zabiegu.
  • W zależności od wyniku badania histopatologicznego, po wygojeniu rany konieczne może być zastosowanie radioterapii. Po zakończeniu leczenia pacjentka pozostaje pod regularną kontrolą ginekologiczną przez 5–10 lat. Po całkowitym usunięciu sromu współżycie płciowe zazwyczaj, ale nie zawsze, jest możliwe. Jeżeli współżycie płciowe jest niemożliwe, w późniejszym czasie można wykonać zabieg rekonstrukcji narządu.

Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Biopsja sromu i leczenie VINwsteczSpis treścidalejCiążowa choroba trofoblastyczna (GTD) i wyłyżeczkowanie

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl