Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Szerokie, miejscowe usunięcie zmiany, całkowite wycięcie sromu i pachwinowych węzłów chłonnychwstecz
Nowotwory narządów rodnych
Ciążowa choroba trofoblastyczna (GTD) i wyłyżeczkowanie
dalejInne terminy medyczne - Radioterapia
  • Pojęcie „ciążowa choroba trofoblastyczna” (GTD, gestational trophoblastic disease) opisuje wiele zmian patologicznych. Łagodną (nienowotworową) zmianę określa się jako zaśniad groniasty. Złośliwą zmianą nowotworową jest rak kosmówki. Ciążowa choroba trofoblastyczna jest schorzeniem związanym z ciążą i powstaje na skutek nieprawidłowego rozwoju łożyska.
  • Zaśniad groniasty można opisać jako częściowy lub całkowity w zależności od wielkości zajętych tkanek łożyska. Czasami całkowity zaśniad groniasty przechodzi w raka kosmówki.
  • Leczenie zaśniadu groniastego polega na wyłyżeczkowaniu jamy macicy z nieprawidłowych tkanek. W tych warunkach ciąża nie rozwija się prawidłowo i musi być usunięta, tak aby powstrzymać krwawienie z dróg rodnych i umożliwić wygojenie jamy macicy. Wyłyżeczkowanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym przy zastosowaniu ssaka i trwa ono przez około 10–15 minut. Zazwyczaj następnego dniapacjentka wraca do domu. Ostateczną diagnozę stawia się po wykonaniu badania histopatologicznego usuniętych tkanek.
  • Po zabiegu regularnie oznacza się stężenie hormonu ciążowego w moczu, do czasu, gdy jego wartości powrócą do normy. Do tego momentu nie można także stosować doustnych środków antykoncepcyjnych, a w wypadku planowania ciąży należy odczekać 6 miesięcy.
  • Jeżeli konieczne jest dalsze leczenie lub jeżeli rozpoznano raka kosmówki, włącza się chemioterapię, która niszczy nieprawidłowe komórki. Po zastosowaniu chemioterapii większość kobiet może zajść w ciążę. W wypadku następnej ciąży ryzyko GTD wzrasta, choć jest nadal niskie (ok. 1 przypadek na 100).

Zmiany przednowotworowe/nowotwór sromu - Szerokie, miejscowe usunięcie zmiany, całkowite wycięcie sromu i pachwinowych węzłów chłonnychwsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Radioterapia

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl