Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Nowotwory narządów rodnych

Andy Nordin; Tłumaczenie: Hanna Makarewicz
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Urostomia, ileostomia i kolostomiawstecz
Nowotwory narządów rodnych
Inne terminy medyczne - Nefrostomia i cewnik moczowodowy
dalejInne terminy medyczne - Niedrożność jelit
  • Moczowód łączy nerkę z pęcherzem moczowym i zamyka się w przypadku ucisku z zewnątrz przez rozrastający się nowotwór. Jeżeli odpływ moczu z nerki nie zostanie przywrócony, może wystąpić silny ból skurczowy i zatrzymanie pracy nerki. Wytworzenie przetoki nerkowej (nefrostomii) lub założenie cewnika do moczowodu to metody, które w tych warunkach umożliwiają odpływ moczu z nerki.
  • Nefrostomia polega na założeniu przez skórę do nerki rurki, dzięki której mocz odpływa na zewnątrz i gromadzi się w worku. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. Do założenia wykorzystuje się wizualizację ultrasonograficzną lub rentgenowską.
  • Założenie cewnika do moczowodu polega na wprowadzeniu do światła moczowodu na całej jego długości cienkiej, giętkiej plastikowej rurki, którą mocz prawidłowo odpływa z nerki do pęcherza moczowego.
  • Cewnik moczowodowy wprowdzony od strony przeciwnej do spływu moczu zakłada się wstecznie przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a następnie do moczowodu pod kontrolą wąskiego toru wizyjnego, nazywanego cystoskopem. Cewnik wprowadza się w znieczuleniu ogólnym i rozciąga się od nerki do pęcherza moczowego.
  • Cewnik moczowodowy wprowadzony zgodnie z kierunkiem spływu moczu zakłada się przez nefrostomię ku dołowi do moczowodu i do pęcherza moczowego.
  • Cewnik moczowodowy zakłada się również po takich zabiegach, jak operacja naprawcza przetoki moczowodowej lub wytworzenie sztucznego zbiornika moczu w celu ułatwienia gojenia ran. Po założeniu cewnika moczowodowego podaje się antybiotyki. Cewnik z moczowodu usuwa się łatwo podczas 20-minutowego zabiegu wykonywanego w znieczuleniu ogólnym.

Inne terminy medyczne - Urostomia, ileostomia i kolostomiawsteczSpis treścidalejInne terminy medyczne - Niedrożność jelit

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl