Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Zabiegi urologiczne
Budowa układu moczowego mężczyzny
dalejBudowa układu moczowego kobiety
  • Układ moczowy odpowiada za powstawanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Nerki usytuowane są na tylnej ścianie jamy brzusznej. Produkują mocz poprzez usuwanie z krwi zbędnych substancji. Powstały w ten sposób mocz wydostaje się z nerek i przepływa przez moczowody do pęcherza moczowego, gdzie jest gromadzony.
  • Pęcherz moczowy wypełnia się moczem w ciągu 3–4 godzin. W miarę jego napełniania stajesz się coraz bardziej świadomy potrzeby oddania moczu. Podczas oddawania moczu wypływa on z pęcherza moczowego i przez cewkę moczową wydostaje się na zewnątrz. Proces ten wymaga równoczesnego rozluźnienia mięśni cewki i skurczu mięśni pęcherza.
  • U mężczyzn układ moczowy i płciowy mają częściowo wspólny przebieg. Nasienie wytwarzane jest w jądrach i przemieszczane wewnątrz dwóch rurek, zwanych nasieniowodami, do miejsca gromadzenia go w pęcherzykach nasiennych, znajdujących się za gruczołem krokowym. Podczas wytrysku szyja pęcherza zamyka się i nasienie wypływa na zewnątrz przez cewkę moczową i prącie.
  • Gruczoł krokowy jest niewielkim narządem znajdującym się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Otacza on cewkę moczową na kształt kołnierza. Gruczoł ten produkuje płyn, który jest jednym ze składników nasienia.
  • U mężczyzn po 40 roku życia gruczoł krokowy często stopniowo powiększa się i uciskając cewkę moczową powoduje zwężenie jej światła. Proces ten może być przyczyną problemów w oddawaniu moczu, w związku z czym możesz mieć trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego. Możesz także odczuwać częstszą i bardziej pilną potrzebę oddania moczu.

Spis treścidalejBudowa układu moczowego kobiety

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl