Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Rozkruszanie kamieni (litotrypsja) położonych w dolnym odcinku moczowoduwstecz
Zabiegi urologiczne
Wziernikowanie pęcherza z zastosowaniem giętkiego endoskopu (cystoskopia)
dalejWziernikowanie pęcherza z użyciem sztywnego endoskopu
  • Cystoskopia jest badaniem wnętrza pęcherza moczowego przy użyciu wziernika (endoskopu), zwanego cystoskopem, o średnicy zbliżonej do średnicy długopisu. Wyróżniamy dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.
  • Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu jest wykonywana zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny różnych objawów ze strony dróg moczowych, takich jak obecność krwi w moczu (haematuria).
  • Zabieg rozpoczyna się podaniem do cewki moczowej żelu o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową do pęcherza moczowego wprowadzany jest giętki cystoskop. Wnętrze pęcherza zostaje dokładnie zbadane, aby stwierdzić obecność kamieni, guzów lub innych nieprawidłowości. W trakcie badania pobiera się czasem także niewielkie fragmenty tkanki (biopsja). Jeśli niezbędne okażą się kolejne badania lub zabieg endoskopowy, konieczne może być wykonanie cystoskopii przy użyciu sztywnego endoskopu.
  • Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu (chirurgia jednego dnia, tryb ambulatoryjny).
  • Po badaniu możesz odczuwać pewien dyskomfort w trakcie oddawania moczu, który powinien ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni. Zostaniesz poproszony o picie większych niż zazwyczaj ilości płynów przez 24 godziny po zabiegu, a także możesz otrzymać antybiotyk w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji układu moczowego.
  • Jeśli zauważysz wzrost temperatury ciała lub inne objawy zapalenia pęcherza moczowego, powinieneś zgłosić się do swego lekarza, ponieważ potrzebny może się okazać pełen cykl leczenia antybiotykiem.

Rozkruszanie kamieni (litotrypsja) położonych w dolnym odcinku moczowoduwsteczSpis treścidalejWziernikowanie pęcherza z użyciem sztywnego endoskopu

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl