Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Wziernikowanie pęcherza z zastosowaniem giętkiego endoskopu (cystoskopia)wstecz
Zabiegi urologiczne
Wziernikowanie pęcherza z użyciem sztywnego endoskopu
dalejPrzezcewkowe usunięcie kamieni z pęcherza moczowego
  • Cystoskopia jest badaniem wnętrza pęcherza moczowego przy użyciu wziernika (endoskopu), zwanego cystoskopem, o średnicy zbliżonej do średnicy długopisu. Wyróżniamy dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.
  • Cystoskopia z użyciem sztywnego endoskopu może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Jednakże mężczyźni preferują sedację lub krótkotrwałe znieczulenie ogólne, ponieważ męska cewka moczowa jest dłuższa i bardziej kręta niż kobieca, co wiąże się z większym dyskomfortem podczas zabiegu. Badanie trwa zaledwie kilka minut.
  • Sztywny cystoskop jest wprowadzany przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Wnętrze pęcherza zostaje dokładnie zbadane, aby stwierdzić obecność kamieni, guzów lub innych nieprawidłowości. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak pobranie fragmentów tkanki do badania (biopsja) lub niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (diatermia).
  • Zabieg jest najczęściej wykonywany w ramach dziennego pobytu na oddziale, natomiast jeśli wykonuje się jednocześnie inne badania pęcherza moczowego, konieczny może się okazać całodobowy pobyt w szpitalu.
  • Po badaniu możesz odczuwać pewien dyskomfort w trakcie oddawania moczu, który powinien ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni. Zostaniesz poproszony o picie większych niż zazwyczaj ilości płynów przez 24 godziny po zabiegu, a także możesz otrzymać antybiotyk w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji układu moczowego.
  • Jeśli zauważysz wzrost temperatury ciała lub inne objawy zapalenia pęcherza moczowego, powinieneś zgłosić się do swego lekarza, ponieważ potrzebny może się okazać pełen cykl leczenia antybiotykiem.

Wziernikowanie pęcherza z zastosowaniem giętkiego endoskopu (cystoskopia)wsteczSpis treścidalejPrzezcewkowe usunięcie kamieni z pęcherza moczowego

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl