Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Całkowite usunięcie pęcherza i odprowadzenie moczu za pośrednictwem wstawki z jelita cienkiegowstecz
Zabiegi urologiczne
Całkowite usunięcie pęcherza moczowego z wytworzeniem pęcherza jelitowego
dalejOperacyjne powiększenie pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiego
  • Całkowite usunięcie pęcherza moczowego z wytworzeniem pęcherza jelitowego jest zabiegiem operacyjnym stosowanym w leczeniu raka naciekającego ścianę pęcherza. Jest on wykonywany u młodszych, bardziej sprawnych pacjentów. Jest także częściej wykonywany u mężczyzn, u których to schorzenie jest powszechniejsze niż u kobiet, a budowa męskiej cewki moczowej powoduje mniejszą skłonność do nietrzymania moczu.
  • Zakres zabiegu obejmuje usunięcie pęcherza moczowego, lokalnych węzłów chłonnych, a u mężczyzn także gruczołu krokowego. Nowy pęcherz moczowy zostaje wytworzony przy użyciu odcinka jelita cienkiego, który następnie zostaje połączony z moczowodami i cewką moczową. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj 4-6 godzin.
  • Podczas operacji do pęcherza i nerki wprowadza się dreny, aby umożliwić wygojenie się wytworzonego pęcherza, zanim zostanie on wypełniony moczem. Wszelkie dolegliwości pojawiające się po zabiegu można złagodzić przez zastosowanie leków przeciwbólowych.
  • Przeciętna długość pobytu w szpitalu wynosi zazwyczaj 12-16 dni, ale całkowity powrót do zdrowia następuje często dopiero po 3-6 miesiącach.
  • Po zabiegu u niektórych pacjentów występuje nietrzymanie moczu, zwłaszcza w godzinach nocnych. Konieczna wtedy może być nauka samodzielnego cewnikowania pęcherza, aby go całkowicie opróżnić. Wydalanie pewnych ilości śluzu z moczem jest zjawiskiem normalnym. Śluz ten jest wydzielany przez odcinek jelita cienkiego, który został wykorzystany do odtworzenia pęcherza moczowego i jego obecność nie jest żadnym niekorzystnym objawem.
  • Po 3 miesiącach od zabiegu konieczna będzie wizyta kontrolna w szpitalu, aby sprawdzić, czy operacja była skuteczna. Kolejne wizyty kontrolne będą się odbywać co 6 miesięcy, w celu wykonania badań krwi i zdjęć rentgenowskich.

Całkowite usunięcie pęcherza i odprowadzenie moczu za pośrednictwem wstawki z jelita cienkiegowsteczSpis treścidalejOperacyjne powiększenie pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiego

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl