Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Operacyjne powiększenie pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiegowstecz
Zabiegi urologiczne
Przezcewkowe wycięcie gruczołu krokowego
dalejPrzezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego
  • Przezcewkowe wycięcie gruczołu krokowego (TURP,transurethral resection of the prostate) jest zabiegiem stosowanym w leczeniu problemów w oddawaniu moczu wywołanych przez powiększony i uciskający na cewkę moczową gruczoł krokowy. Do wnętrza prącia, przez cewkę moczową, wprowadzany jest specjalny przyrząd, nazywany resektoskopem. Następnie środkowa część powiększonego gruczołu zostaje wycięta, a jego fragmenty zostają usunięte i przesłane do laboratorium.
  • Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa 30–60 minut.
  • Pod koniec operacji przez cewkę moczową do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik, aby odprowadzać mocz. Może on zostać wykorzystany do przepłukiwania pęcherza. Zazwyczaj zostaje usunięty po 36–48 godzinach. Bezpośrednio po zabiegu powinieneś odczuwać jedynie umiarkowane dolegliwości bólowe, natomiast możesz zauważyć pojawianie się krwi w moczu przez kilka dni lub nawet tygodni po operacji.
  • Przeciętna długość pobytu w szpitalu wynosi 3–4 dni, a przez kilka następnych tygodni konieczne jest prowadzenie oszczędzającego trybu życia.
  • Po zabiegu dochodzi zazwyczaj do szybkiej poprawy w swobodnym oddawaniu moczu. Możesz jednak odczuwać potrzebę częstszego opróżniania pęcherza i towarzyszące tej czynności pieczenie. Dolegliwości te powinny ustąpić po kilku tygodniach.
  • Po zabiegu TURP u większości mężczyzn dochodzi do rozwoju utrwalonego wstecznego wytrysku. Podczas orgazmu nasienie wypływa do pęcherza zamiast na zewnątrz, przez prącie. Nie jest to objaw choroby, a nasienie zostanie wydalone podczas kolejnego oddania moczu. Natomiast wzwód, popęd seksualny i odczucia podczas szczytowania nie ulegają zazwyczaj zaburzeniom.

Operacyjne powiększenie pęcherza moczowego przy użyciu jelita cienkiegowsteczSpis treścidalejPrzezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl