Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Zabiegi urologiczne

Strona główna / Potrzebuję informacji / / Zabiegi urologiczne
Przezcewkowe wycięcie gruczołu krokowegowstecz
Zabiegi urologiczne
Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego
dalejLeczenie powiększonego gruczołu krokowego przy użyciu lasera
  • Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego (TUIP, transurethral incision of the prostate) jest zabiegiem operacyjnym stosowanym w leczeniu problemów w oddawaniu moczu wywołanych przez gruczoł o niewielkich rozmiarach, ale mimo to wywierający ucisk na cewkę moczową, a także w przypadku zbyt wąskiej szyi pęcherza moczowego.
  • Podczas tego zabiegu do wnętrza prącia i dalej, w głąb cewki moczowej, wprowadzany jest przyrząd, zwany resektoskopem. Jego średnica jest zbliżona do średnicy długopisu. Następnie w szyi pęcherza i w gruczole krokowym wykonuje się jedno lub dwa cięcia. Umożliwiają one rozwarcie tkanek gruczołu krokowego i szyi pęcherza otaczających cewkę moczową. Zmniejsza to ucisk na cewkę i ułatwia swobodne oddawanie moczu.
  • Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa 15–25 minut.
  • Podczas operacji przez cewkę moczową do pęcherza moczowego wprowadzany jest cewnik, aby odprowadzać mocz. Może on zostać wykorzystany do przepłukiwania pęcherza. Zazwyczaj zostaje usunięty po 24 godzinach.
  • Przeciętna długość pobytu w szpitalu wynosi 2–3 dni, a przez tydzień lub dwa po zabiegu konieczne jest prowadzenie oszczędzającego trybu życia, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia.
  • Po zabiegu większość pacjentów zauważa ustąpienie niepożądanych objawów i poprawę w oddawaniu moczu. U 15% chorych dochodzi do rozwoju utrwalonego wstecznego wytrysku. Podczas orgazmu nasienie wypływa do pęcherza zamiast na zewnątrz, przez prącie. Nie jest to objaw choroby, a nasienie zostanie wydalone podczas kolejnego oddania moczu. Natomiast wzwód, popęd seksualny i odczucia podczas szczytowania nie ulegają zazwyczaj zaburzeniom.

Przezcewkowe wycięcie gruczołu krokowegowsteczSpis treścidalejLeczenie powiększonego gruczołu krokowego przy użyciu lasera

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl