Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Zastawki sercawstecz
Choroby serca
Czynniki ryzyka chorób serca
dalejDławica
  • Czynnikami ryzyka mogą być elementy trybu życia, przebyte choroby albo cechy genetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś schorzenia. Zaburzenia spowodowane utrudnieniem krążenia krwi odżywiającej serce nazywa się chorobą wieńcową. Znamy wiele czynników ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Niektóre z nich można usunąć lub leczyć, inne są dziedziczne lub nie poddają się modyfikacji.
  • Najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, możliwym do usunięcia, jest palenie tytoniu. Połowa osób palących przez całe życie umiera przedwcześnie z przyczyn związanych z tym nałogiem. Jeśli palisz papierosy - prawdopodobieństwo, że umrzesz z powodu zawału serca jest 2-5 razy wyższe niż u osoby niepalącej, ale jeśli trwale rzucisz palenie - w ciągu kilku lat ryzyko to zmniejszy się prawie do wartości spotykanych u niepalących. Pamiętaj, na rzucenie palenia nigdy nie jest zbyt późno!
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie) jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca. Nadciśnienie można łatwo rozpoznać i leczyć.
  • Inne czynniki ryzyka choroby wieńcowej związane z trybem życia to objadanie się i nadwaga, zbyt duża zawartość tłuszczów zwierzęcych w diecie, prowadząca do podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi, oraz brak ruchu i ćwiczeń fizycznych.
  • Z powodów, które są złożone i nie w pełni zrozumiałe, w niektórych rodzinach choroby serca występują stosunkowo wcześnie. Jeśli więc twoi krewni zachorowali na serce w młodym lub średnim wieku, ryzyko, że rozwinie się u ciebie choroba wieńcowa, jest podwyższone. Wrodzone zaburzenia sprawiają, że organizm zużywa i gromadzi tłuszcze w sposób prowadzący do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi. Ważną rzeczą jest więc jak najwcześniejsze rozpoznanie i leczenie tych zaburzeń.
  • Do schorzeń zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej należy także cukrzyca, niedoczynność tarczycy i dna moczanowa (podagra).

Zastawki sercawsteczSpis treścidalejDławica

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl