Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Czynniki ryzyka chorób sercawstecz
Choroby serca
Dławica
dalejZawał serca
  • Dławica (dusznica) to odczucie ucisku lub bólu w klatce piersiowej rozchodzącego się (promieniującego) do barków, ramion, szyi, żuchwy, a nawet do pleców. Pojawia się, gdy serce potrzebuje więcej tlenu, niż płynąca przez zwężone tętnice wieńcowe krew może dostarczyć. Przyczyną tego objawu prawie zawsze jest zwężenie co najmniej jednej tętnicy wieńcowej.
  • Dławica wysiłkowa występuje podczas wysiłku (np. wchodzenia pod górę) i nasila się po posiłkach, na zimnym powietrzu i przy wietrznej pogodzie. Objawy przeważnie ustępują po 1-2 minutach odpoczynku. Ból dławicowy może pojawić się również pod wpływem emocji.
  • Pogorszenie zauważone w ciągu dni, tygodni albo miesięcy, polegające na coraz częstszym pojawianiu się bólów lub występowaniu bólu przy coraz mniejszym wysiłku, nosi nazwę dławicy niestabilnej. Ból może pojawiać się nawet w spoczynku lub we śnie, powodując przebudzenie. Dławica spoczynkowa przeważnie oznacza, że tętnica wieńcowa jest coraz bardziej zwężona przez gromadzące się w jej ścianie substancje tłuszczowe (blaszkę miażdżycową), a możliwe, że także przez tworzący się zakrzep.
  • Są to poważne objawy, które oznaczają pilną potrzebę przeprowadzenia badań i podjęcia leczenia - być może trzeba będzie zostać jakiś czas w szpitalu. Tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko zawału lub zaburzeń elektrycznej czynności serca.
  • Leczenie dławicy polega na usunięciu lub modyfikacji czynników ryzyka (palenia papierosów, podwyższonego stężenie cholesterolu, nadciśnienia tętniczego). Zwykle stosuje się takie leki, jak: kwas acetylosalicylowy (aspirynę), leki zwalniające czynność serca (beta-blokery) i środki rozszerzające tętnice i żyły (nitroglicerynę). Czasami niezbędne okazują się zabiegi rozszerzające albo omijające zwężone odcinki tętnic wieńcowych.

Czynniki ryzyka chorób sercawsteczSpis treścidalejZawał serca

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl