Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Dławicawstecz
Choroby serca
Zawał serca
dalejLeczenie w zawale serca
  • Zawał serca jest nazywany przez niektórych pacjentów atakiem serca. Podczas zawału część mięśnia serca umiera. Jego przyczyną przeważnie jest zakrzep w tętnicy wieńcowej, do którego doszło w miejscu gromadzenia się substancji tłuszczowych (blaszki miażdżycowej). Zamyka on światło tętnicy wieńcowej, co pozbawia tkanki sercowe niezbędnego dla życia tlenu. W ciągu kilku minut od zablokowania tętnicy wieńcowej mięsień zaczyna obumierać.
  • Ból towarzyszący zawałowi charakterem przypomina ból dławicowy i jest odczuwany w podobnych miejscach - w klatce piersiowej, za mostkiem, promieniuje do barków, ramion, szyi, żuchwy i pleców - ale jego natężenie jest przeważnie większe. Ból zawałowy dłużej trwa - od około 30 minut do kilku godzin - i towarzyszą mu poty, nudności, a czasem wymioty. U chorych z zawałem serca może dojść do zapaści, a bez odpowiedniego leczenia co ósmy chory umiera.
  • Najważniejszą zasadą postępowania w zawale serca jest natychmiastowe przewiezienie do szpitala i leczenie na oddziale kardiologicznym. Dzięki nowoczesnym metodom terapii można uratować dwukrotnie więcej chorych niż przed 20 laty.

DławicawsteczSpis treścidalejLeczenie w zawale serca

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl