Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Zawał sercawstecz
Choroby serca
Leczenie w zawale serca
dalejNiewydolność serca
  • Postępowanie szpitalne w wypadku osób z zawałem serca przebiega w trzech głównych kierunkach: uśmierzania bólu, obserwacji pod kątem zaburzeń elektrycznej czynności serca lub ich zwalczania (zwykle na oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego) i udrożnienia zamkniętej tętnicy wieńcowej - za pomocą leków lub, coraz częściej, metodą bezpośrednią (śródnaczyniową), za pomocą baloników (angioplastyka). Do stosowanych w tym celu leków należy kwas acetylosalicylowy (aspiryna) i substancje rozpuszczające zakrzep (streptokinaza i tPA).
  • Inne leki, jak beta-blokery i inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), pomagają zmniejszyć obciążenie serca w okresie gojenia. W tym czasie chory jest przygotowywany do chodzenia przez stopniowo rozszerzane ćwiczenia gimnastyczne, które trwają co najmniej 3-5 dni. Jest to również okres, w którym poszukuje się czynników ryzyka choroby wieńcowej (palenia tytoniu, wysokiego stężenia cholesterolu i nadciśnienia) i rozpoczyna ich zwalczanie.
  • Czasami pierwszy zawał serca przebiega z powikłaniami. Praca serca jako pompy może ulec znacznemu osłabieniu, nawracają bóle dławicowe, a nawet dochodzi do ponownego zawału - te problemy rozpoznaje się i leczy w trybie pilnym.
  • Większość chorych po zawale serca spędza w domu 4-6 tygodni. Jest to okres rekonwalescencji fizycznej i psychologicznej. W tym czasie większość chorych powraca do swojej typowej aktywności fizycznej. Prawdopodobnie niektórzy korzystają ze wskazówek dotyczących rehabilitacji otrzymanych w szpitalu.

Zawał sercawsteczSpis treścidalejNiewydolność serca

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl