Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Niewydolność sercawstecz
Choroby serca
Leczenie w niewydolności serca
dalejNadciśnienie tętnicze
  • Leczenie niewydolności serca jest na ogół bardzo skuteczne. Czasami jej przyczynę można usunąć lub skorygować: wymienić uszkodzoną zastawkę serca, naprawić wybrzuszenie ściany serca (tętniak komory), przywrócić odpowiednie zaopatrzenie mięśnia serca w krew. Jednak przede wszystkim terapia opiera się na lekach i właśnie w tej dziedzinie ostatnie lata przyniosły największy postęp, który korzystnie odmienił sytuację chorych na niewydolność serca.
  • Leki moczopędne (diuretyki) zmniejszają lub usuwają obrzęki i duszność spowodowane przez zatrzymaną wodę, ponieważ pobudzają nerki do większej produkcji moczu i usuwania nadmiaru soli i wody.
  • Inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) bardzo skutecznie zwalczają niewydolność serca. Pomagają zmniejszyć wysiłek serca, rozszerzając tętnice i przeciwdziałając powstawaniu w organizmie substancji chemicznej (angiotensyny), która uczestniczy w pobudzaniu tętnic do skurczu. Niewydolne serce wykazuje tendencję do powiększania się, stając się coraz mniej efektywną pompą, ale inhibitory ACE umożliwiają powstrzymanie tego procesu.
  • Może się zdarzyć, że chorego trzeba położyć do szpitala, aby leki pobudzające serce mogły być podawane bezpośrednio do żyły. Jednym z leków zwiększających siłę, z jaką serce pompuje krew, jest digoksyna.
  • Wydolność fizyczna chorych z wcześnie rozpoznaną niewydolnością serca i odpowiednio dobranym leczeniem jest tylko nieznacznie ograniczona. Aby to osiągnąć, trzeba jednak przyswoić sobie zasady zdrowego trybu życia: rzucić palenie tytoniu, zgubić nadwagę, używać mniej soli, łagodnie ale regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne, a czasem także ograniczyć ilość wypijanych płynów.

Niewydolność sercawsteczSpis treścidalejNadciśnienie tętnicze

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl