Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury

Choroby serca

J Colin Forfar; Tłumaczenie: Andrzej Stanke
Strona główna / Potrzebuję informacji / / Choroby serca
Nagłe zmiany rytmu serca (arytmia)wstecz
Choroby serca
Bakteryjne zapalenie wsierdzia
dalejWrodzone wady serca
  • Zapalenie wsierdzia to choroba, do której dochodzi, gdy bakterie przedostaną się do krążącej krwi, przeważnie z jamy ustnej, ale czasem z innych części ciała. Zakażenie bakteriami prowadzi do uszkodzenia zastawek i warstwy wyścielającej wnętrze serca. Nieleczone zapalenie wsierdzia stanowi zagrożenie życia.
  • Na bakteryjne zapalenie wsierdzia narażone są zwłaszcza osoby, których zastawki są nieprawidłowo zbudowane lub uszkodzone z innego powodu. Osoby te muszą zwracać szczególną uwagę na stan swoich zębów i regularnie poddawać się kontroli stomatologicznej, a przed zabiegami stomatologicznymi powodującymi krwawienie powinny otrzymywać antybiotyk.
  • Zapalenie wsierdzia może ujawnić się nieoczekiwanie, ale przeważnie objawy chorobowe rozwijają się w ciągu kilku tygodni: nocne poty, chudnięcie, a często także różnorodne dolegliwości bólowe. W sercu mogą powstawać ropnie (zbiorniki ropy), a zakażone części zastawek mogą się odrywać, przedostawać z prądem krwi do innych narządów i powodować zatory lub inne powikłania.
  • Chorzy z bakteryjnym zapaleniem wsierdzia wymagają leczenia w szpitalu, co umożliwia zidentyfikowanie szczepu bakterii wywołujących chorobę. Bakteriobójcze antybiotyki należy podawać dożylnie przez 4-6 tygodni. Jeżeli w przebiegu zakażenia zastawka serca uległa poważnemu uszkodzeniu, może być konieczna operacja wszczepienia nowej zastawki.

Nagłe zmiany rytmu serca (arytmia)wsteczSpis treścidalejWrodzone wady serca

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl